L, 1.04.2023

KUSTI SALM ⟩ Ukraina lahinguvõime tuleb viia uuele tasemele

Kusti Salm
, kaitseministeeriumi kantsler
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 9
Kaitseministeeriumi kantsler Kusti Salm.
Kaitseministeeriumi kantsler Kusti Salm. Foto: Sander Ilvest

Mõne nädala pärast täitub aasta Venemaa jõhkrast agressioonist Ukraina vastu. Ukrainlaste kannatuste aasta on olnud tõsine ühtsuse, strateegilise otsusekindluse ja kohanemisvõime proovikivi ka Atlandi-ülese kogukonna jaoks. Sõjaudus õigete järelduste tegemine ja selgete sihtide seadmine on harukordselt keerukas, kuid hädavajalik, kirjutab kaitseministeeriumi kantsler Kusti Salm.

Sõja olulisim õppetund läänemaailmale on uue julgeolekuolukorra pöördumatus. Sõjaeelne maailm on möödanik: oleme jõudnud avatud vastasseisu ning peame sellega kohanema nii mõtetes kui tegudes. Ukrainas ei ole kaalul pelgalt Ukraina vabadus, seal otsustatakse ka Eesti julgeoleku tuleviku üle. Läänemaailma reaktsioonist ja sõja lõpptulemusest saab ülemaailmne mõõdupuu aastakümneteks. Kui me ei suuda seda sõda praegu võita, kordub see peatselt mujal ning siis maksame kõvasti kõrgemat hinda.

Jaanuaris kirjutasid üheksa liitlast Eestis avalduse «Tallinna vanne» («Tallinn Pledge») osana alla seisukohale, mis on üheselt mõistetav nii kõnes kui kirjas: Venemaa väed tuleb Ukraina pinnalt välja lüüa. See on ainuõige ja õiglane viis sõja lõpetamiseks. Mis veel olulisem: see on saavutatav.

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 9
Märksõnad
Tagasi üles