Sel nädalal olid Postimehe valimiskajastuse fookuses hariduse küsimused. Erakonnad kirjutasid oma plaanidest ja kavadest. Uut oli selles väga vähe, põhimõtteliselt loodetakse asja päästa rohkema raha ja paremate tingimustega. Ühesõnaga, kõige sellega, mida on juba aastaid lubatud ja näpuotsaga mõnikord ka antud.
Haridusse on lisaraha vaja küll. Aga veelgi enam on vaja põhimõttelisi otsuseid, sest põhiküsimus ei ole rahas, vaid selles, et meie haridussüsteemil on sisemine talitlushäire, ta on düsfunktsionaalne.
Üldhariduses on selle sümptom noorte õpetajate läbipõlemine ja koolist lahkumine. Lähemas tulevikus ei ole enam kedagi klassi ette panna, matemaatikas ja teistes reaalainetes juba täna. Läbipõlemise põhjus on selles, et õpetajalt on võetud institutsionaalne autoriteet, ta on madaldatud teenindajaks, ning paljud õpilased ja lapsevanemad teda sellisena ka kohtlevad.
Kuni me ei muuda üldhariduses koolikultuuri, suudavad vaid väga vaprad ja jõulised isiksused õpetajana läbi lüüa. Kool aga vajab palju rohkem õpetajaid.
Tuleb peatada eesti keele halvasti varjatud ahistamine alma mater’i sammaste taga ning seadustega tagada ta väärikus ja võrdne kohtlemine õppe- ja töökeelena kõrghariduses.
Muudatust tuleb alustada seaduse jõul. Hea eeskuju on juba ees olemas: Läti seim võttis eelmise aasta oktoobris vastu haridusseaduse muudatused, millega kaitstakse õpetajaid õpilaste ja lastevanemate vaimse ja füüsilise vägivalla eest. Samasugust seadust vajab ka Eesti kool. Ja muidugi ka rohkem raha.