Vene välisministeerium andis esmaspäeval teada, et Eesti suursaadikul Venemaal Margus Laidrel tuleb lahkuda 7. veebruariks. Lisaks kutsus Venemaa koju ka oma suursaadiku Eestis Vladimir Lipajevi. Diplomaatilised suhted küll ei katke, kuid on madalamal tasemel.
Ukraina sõda on Eesti-Vene suhetes palju muutnud. 2019. aastal kohtus president Kersti Kaljulaid Kremlis Vene presidendi Vladimir Putiniga ja ehkki kohtumisele mingit läbimurret ei järgnenud, valitses lootus, et idanaabriga on võimalik vähemalt rääkida. Nagu me hästi teame, see lootus ei täitunud.
Nüüdseks Eesti-Vene diplomaatiliste suhete madaldamise ajendiks oli välisminister Urmas Reinsalu otsus viia Eesti-Vene diplomaatilised suhted pariteetsele tasemele ehk selleni, et kummaski saatkonnas oleks tööl sama palju diplomaate. Seni oli Vene saatkonnas töötajaid rohkem.
Reinsalu otsus ei sündinud vaakumis või kiusu pärast. Oli selge, et pärast Venemaa kallaletungi Ukrainale peavad aset leidma ka mingisugused muudatused Eesti-Vene diplomaatilistes suhetes. Veelgi pakilisemaks muutus vajadus korrigeerida Eesti-Vene diplomaatilisi suhteid pärast seda, kui riigikogu oli kuulutanud Venemaa terroristlikuks riigiks. Terroristidega ei saa olla normaalseid diplomaatilisi suhteid.
Igal teol on ka negatiivsed aspektid ja selleks on kahtlemata see, et Eesti võimalused Venemaa kohta infot saada vähenevad, nagu nentis esmaspäeval Eestisse naasev suursaadik Laidre. Venemaalt on võimalik infot saada muidugi veel Euroopa Liidu ja NATO esinduste kaudu, mis annavad teavet ka Eestile, kuid suursaadiku tasemel ei ole enam tõesti võimalik Eestile spetsiifilist informatsiooni koguda.