Probleemi teine ja palju valusam tahk puudutab maa ja kodu võõrandamist. Kui maa puhul saab rääkida turuhinnast ja kasutusväärtusest ja leida mõistliku tasakaalu, siis kodu puhul on asi põhimõtteliselt teistsugune.
Kodul ei ole hinda. Emotsionaalselt on kodu korvamatu. Seda on väljendatud paljudes muusikapalades, meenutatagu «Ukuaru valssi», Nukitsamehe kodulaulu, või igatsusest laetud pala «Ma tahaksin kodus olla, kui õunapuud õitsevad».
Kodu võib olla isegi vana ja kulunud, aga ta on su oma kodu ja sellega on seotud musttuhat mälestust. Ta on armas, isegi kui ta on vana ja kinnisvarana väärtusetu. Kodu ei saa kompenseerida turuväärtuse alusel. Ka praegune seaduslik viis kinnisvara hinna arvutamiseks kulumi järgi on kodu puhul karjuvalt ülekohtune.
Tänases leheloos tunnistab riigi esindaja, et kodu sundvõõrandamine ongi kõige hullem variant, kuid lisab, et nad peavad järgima seadust ega saa kedagi üle kullata. Vaat siis! «Mu meelen kuldne kodukotus,» ütleb igihaljas laulusalm, aga seadus kuldset kodu korvata ei luba.
Kodude sundvõõrandamise teemal on kõik Eesti suured päevalehed kirjutanud igaüks vähemalt ühe juhtkirja ja kõigi nende sõnum on sama: kompensatsioon peab võimaldama uue alguse, mitte hädapärase asenduse; kinni tuleb maksta ka mälestused, kulugu selleks või miljon. Ja kui seadus seda ei võimalda, siis tuleb muuta seadust.
Ja mitte üksnes seadust. Probleemi süvapõhjus on ikkagi selles, et riik ja selle esindajad justkui tunnevad kadedust, et äkki inimene saab liiga palju. See peab muutuma.