Rahva vastus Venemaa agressioonile oli inimlikult vahetu: oleme võtnud vastu pagulasi ja andnud riigina Ukrainale nii sõjalist kui ka humanitaarabi, rääkimata inimeste annetustest. Juba esimesel sõjanädalaga annetati üle kuue miljoni euro ja aprilliks olid annetanud pooled Eesti perekondadest. Kui suur on summa praeguseks, on võimatu öelda, sest antud on ka busse, autosid, saunu, maskeerimisvõrke, hügieenitarbeid, sooje sokke ja kõike muud, samuti sadu tuhandeid tunde vabatahtlikku tööd.
Elanikkonna suurust arvestades on Eesti üks suurimaid Ukraina aitajaid nii pagulaste vastuvõtmisel kui ka sõjalise ja humanitaarabi andmisel. Diplomaatiliselt ja poliitiliselt on Eesti olnud üks kõige jõulisemaid Ukraina võitluse toetajaid Euroopa Liidus ja rahvusvaheliselt. Aasta tagasi ei võinud arvata, et meis on peidus selline tarmukus, aga nüüd teame, ja seda tarmukust on meil ka uuel aastal vaja.
Oleme võtnud oma jõudu arvestades suure koorma kanda ja peame selle kandmisega ka toime tulema – kuni sõja võiduka lõpuni. On vaja ressursse, et toetada pagulaste kohanemist ja lõimumist. Uuendada tuleb Eesti enda lahinguvarustust ja tugevdada kaitsevõimet; tagada energia varustuskindlus ja talutav hind. See on koorem, millega me aasta algul ei teadnud arvestada, aga nüüd kanname seda au ja kohusetundega.
Ukraina võit ei ole tulnud nii kiiresti, kui lootsime. Sanktsioonid ei pööranud vene ühiskonda Putini kliki vastu. Otse vastupidi, vene avalikkus võttis omaks tema kohutava vale, nagu võitleks Venemaa enesekaitseks. Selgus ka, et sõltuvus ei võimalda läänel täielikult ja resoluutselt Venemaa energiakandjatest loobuda. Kuigi EL ja G7 on samm-sammult iga uue sanktsioonipaketiga lisanud tõhusamat survet, on saanud ilmseks, et üksnes sanktsioonidega seda sõda lõpetada ei ole võimalik.