:format(webp)/nginx/o/2021/04/21/13740753t1h788d.jpg)
Toiduainete käibemaksu langetamine aitaks leevendada kiiret hinnatõusu ka tarbijate jaoks, leiab EPKK Roomet Sõrmus.
Põllumajandus- ja toidusektori jaoks oli lõppev aasta seotud suure ebakindlusega. Lühiajaliselt võib suuremat osa põllumajandussektorist käesolevas kriisis turuhindade tõusu tõttu pidada isegi nö võitjaks, kuid pikemas vaates on väljavaated päris keerulised.
Tänavust aastat iseloomustab tootmiskulude väga kiire kasv. Suures mahus on tõusnud nii energia-, väetiste, sööda- kui toidutoorme hinnad. Lisaks kiiresti kasvanud kuludele tuleb eeloleval aastal toime tulla ka üsna suurte muutustega põllumajanduspoliitikas - nõuded karmistuvad ja toetused pigem vähenevad.
Toidutööstuste olukord on jätkuvalt raske
Kuigi tarbijate jaoks on toimunud suur toiduainete hinnatõus, siis mitmed toidutööstuse valdkonnad – eelkõige liha- ja pagaritööstus – on tänavu olnud kahjumis ja pole suutnud tootmiskulude kiiret tõusu tarbijatele edasi kanda.
Toiduainete kiire hinnatõus on vähendanud ka meie tööstuste konkurentsivõimet nii sise- kui välisturgudel, seda nii tarbijate hinnatundlikkuse kui erinevate riikide abipakettide suure erinevuse tõttu.
Oluline on, et valitsus leevendaks energiakulude hüppelist tõusu toidutööstuste jaoks, jätkaks põllumajanduskütuse aktsiisisoodustusega ja oleks valmis põllumajanduse siseriiklikuks toetamiseks kriisi korral. Toiduainete käibemaksu langetamine aitaks leevendada toiduainete kiiret hinnatõusu tarbijate jaoks.