K, 29.03.2023

Rainer Kattel ⟩ Uus aasta toob majanduskriisi süvenemise

Rainer Kattel
, Londoni Ülikooli Kolledži ja TTÜ professor
Uus aasta toob majanduskriisi süvenemise
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 3
Rainer Kattel
Rainer Kattel Foto: Elaine Perks

Eesti Panga detsembri prognoos ennustab keerulist uut aastat. Inflatsioon küll alaneb, kuid püsib ikkagi 10 protsendi ringis ja majanduskasv tõotab tulla minimaalne. Kuigi palgad kasvavad, on inflatsioon ilmselt kiirem ja paljude reaalne sissetulek kahaneb. Tööpuuduse kasv on paratamatu, surutis tabab tugevamini vähem teenivaid inimesi, kirjutab kolumnist Rainer Kattel.

Sõda Ukrainas ja sellega seonduv energiakriis ei vaibu küllap ka uuel aastal. Hiina osaline loobumine senisest nullkoroonastrateegiast on tekitanud koroonapuhangu, mis ähvardab taas tarneraskuste tõttu tekitada probleeme väga erinevates majandusharudes ning hinnatõusule uut hoogu anda.

Kui valitsused meil ja mujal soovivad toimetulekuraskusi leevendada (nt kodusoojatoetused), siis keskpangad jätkavad raha pakkumise piiramist kõrgemate intressidega. Euroopa Keskpank kuulutas, et soovib tuua inflatsiooni praeguselt 10 protsendilt 2 protsendile. See tähendab, et lähikuudel intressid kindlasti tõusevad ning püsivad kõrgena ka lähiaastatel. Tavatarbijale toob see kallima kodulaenu ning ettevõtjale kallimad investeeringuid. Selline spiraal hakkab üha enam pärssima tarbimist ja investeeringuid. Samas ei mõjuta kallim raha oluliselt energiahindu ega Hiina tekitatud tarneraskusi. Seega ravivad keskpangad kriisi valest otsast, süvendades ja pikendades surutist veel.

Märksõnad
Tagasi üles