Möödunud aasta lõpus oli Eestis kaitse all 4119 loodusobjekti kogupindalaga 1 614 758 hektarit. Looduse mitmekesisuse säilitamiseks ning ohustatud liikide ja elupaikade soodsa seisundi tagamiseks on seega Eesti territooriumist koos merealadega kaitse alla võetud 23 protsenti. Niisiis peame meiegi mõtlema, millised alad veel kaitse alla võtta. Ökoloog Kristjan Zobel on soovitanud luua Eestis loodusmetsadest ja puupõldudest sidusad laamad, millest esimestes asetataks rõhk loodusturismile, teistes põllumajanduslikule puidutootmisele. Seda ideed tasub kaaluda.
Tuleb muidugi nentida, et varasemate elurikkuse säilitamiseks seatud eesmärkide saavutamisega pole riigid seni ülearu hästi hakkama saanud. Praeguse, Montréali-Kunmingi leppe eesmärkide saavutamist peaks toetama teadlaste hoiatus, et inimtegevuse tõttu on algamas kuues väljasuremislaine Maal. See oleks suurim eluslooduse kaotus planeedil alates dinosauruste hukkumisest.
Leppe peamine eesmärk on luua strateegia, mis peataks elurikkuse kao, suurendades kaitsealuseid piirkondi ja taastades kahjustada saanud loodust.
Nagu märgib Eesti kliima- ja energiapoliitika erivolitustega diplomaatiline esindaja Kaja Tael, kui päris kõik maailma teadlased ehk polegi kliimamuutuste inimtekkelisuses veendunud, siis «ehkki kliimamuutuste analüüsis on üldiselt tavapärane kasutada väljendit «väga suure tõenäosusega», esitatakse tänavu viimase kümnendi inimtekkeline kliimasoojenemine faktina». Kuumalaineid ja ränkade tagajärgedega üleujutusi on nähtud nii Euroopas kui ka Aasias, Ameerikat laastasid tänavu nii kuumus kui ka orkaanid.
Keskkonnakaitsjad on võrrelnud seatud sihte Pariisi kliimaleppega, millega võeti eesmärgiks piirata kliimasoojenemist kuni 1,5 kraadile võrreldes tööstuspöörde-eelse ajaga.