P, 26.03.2023

AK ⟩ Priit Rohtmets: Vene riik ja Vene Õigeusu Kirik jagavad samu väärtusi ning kasutavad ühiseid tööriistu

Priit Rohtmets
, kirikuloolane
Priit Rohtmets: Vene riik ja Vene Õigeusu Kirik jagavad samu väärtusi ning kasutavad ühiseid tööriistu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 8
Vene Õigeusu Kiriku kõrged vaimulikud on sagedased külalised Venemaa sõjaväe üritustel, näidates nendega Venemaa agressiooni ajal Ukrainasse täielikku solidaarsust.
Vene Õigeusu Kiriku kõrged vaimulikud on sagedased külalised Venemaa sõjaväe üritustel, näidates nendega Venemaa agressiooni ajal Ukrainasse täielikku solidaarsust. Foto: Igor Palkin/AFP/Scanpix

Ehkki Vene-Ukraina sõja eel ja alguses olid Venemaa võimude väljaütlemistes selges ülekaalus süüdistused NATO lähenemise kohta nende piiridele, on alates sõja algusest esiplaanile nihkunud julgeolekuküsimustest märksa avaramalt mõistetud vastandumine läänele ja väärtuspõhise konflikti rõhutamine. Selle suuna kultiveerimises on mänginud võtmerolli Vene Õigeusu Kirik (VÕK) eesotsas patriarh Kirilliga. Kirikuloolane Priit Rohtmets kirjutab, mil moel VÕKi esindajad sõjast viimasel ajal kõnelevad.

Vene Õigeusu Kiriku (VÕK) esindajad väidavad, et kirik on ikka oma riigi sõjaväge õnnistanud ja seda teevad ka lääneriikide kirikud. Kuid VÕK ei asu ju ainult Venemaal, vaid ütleb end olevat paljurahvuseline ja tema allüksused asuvad mitmes riigis, sh Ukrainas ja Eestis. Ent ometi õnnistab VÕK, eesotsas selle patriarhiga, kes on vaimseks juhiks ka Moskva patriarhaadi koosseisu kuuluvatele Eesti õigeusklikele, just Vene armeed.

Märksõnad
Tagasi üles