T, 7.02.2023

Ülo Vihma ⟩ Katuseraha tuleks asendada erapooletu rahastusega

Ülo Vihma
, koolitaja
Katuseraha tuleks asendada erapooletu rahastusega
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ülo Vihma
Ülo Vihma Foto: Erakogu

Kõigepealt on oluline teadvustada sügavalt keelelis-kultuurilist aspekti selles rahajagamises, mis meid kõiki mõjutab. Nimelt rahvakeelne sõna ise. «Katuseraha» seostub eesti keeles ja kultuuris üheselt «katuse pakkumisega» ehk väljapressimisega. Sestap kasutan ma nüüd ja edaspidi järjekindlalt jutumärke, kirjutab Eesti Vabariigi kodanik Ülo Vihma.

«Katuseraha» õigustamine ajalooga, et seda oli kunagi vaja viletsas seisus koolide katuste parandamiseks (sealt ka see rahvakeelne nimetus), on oma aja ära elanud. Koolide katused on korras. Ajalooga põhjendamine üleüldiselt viib meid samale demagoogilisele teele, mida ise kritiseerime näiteks Venemaa puhul – uusi vallutusi põhjendatakse kunagiste territooriumide omamisega.

Kuigi tänavune «katuseraha» jagamine on lõppenud ja kired selle ümber (ilmselt) vaibunud, ei ole teema oma sisulist kaalu kaotanud. Pigem vastupidi, leian, et see on riikliku tähtsusega küsimus, mida püüan allpool selgitada. Loodetavasti saavad eesseisvad riigikogu valimised sellega seoses ühe olulise kaalukeele juurde.

Märksõnad
Tagasi üles