Lõppude lõpuks on muidugi Ukraina otsustada, millal ta on valmis Venemaaga rahu sõlmima. Aga võibolla ei ole Ukrainale sugugi halb lahendus taastada oma territoriaalne terviklikkus lubaduse vastu jääda riigina sõjaliselt blokiväliseks. Miski sellest pole täna arutelukoht, kuid eilne Budapesti gambiit võib luua mõningast ruumi Ukraina strateegiliste eesmärkide saavutamiseks tulevikus.
Väike retooriline järeleandmine võib olla igati põhjendatud, aga äärmiselt oluline on jälgida, et tehtud mööndus oleks üksnes taktikaline ja NATO reaalne poliitiline, sõjaline ja majanduslik tugi Ukrainale jääks vankumatuks. Eesti ülesanne on olla selleks kanaarilinnuks, kes ärgitab liitlasi mitte silmist laskma väärtuspõhiseid kaugemaid eesmärke. Taktikaline kahing ei tohi muutuda järeleandmispoliitikaks.
Rahu on küll hea, kuid mistahes kompromiss Venemaaga, mis võimaldaks tollel esitada oma «sõjalist erioperatsiooni» püha ja võiduka sõjana NATO tagasitõrjumisel Venemaa piiridelt, jätaks vene rahva elama oma kohutavates valedes ja eitama vastutust Ukrainale kallaletungimise ning seal korda saadetud inimsusvastaste tegude ja sõjakuritegude eest.
Ja kuni Russki mir’i mõttemaailm jääb võidutsema ning kollektiivne vastutus Ukraina hävitamise eest vene rahvani toomata, on vaid aja küsimus, kui Venemaa alustab uut agressiooni. Seda peab mõistma nii NATO kui rahvusvaheline avalikkus.