R, 22.09.2023

Risto Käbi, Valter Võhma ⟩ Kas Theranose asutaja Elizabeth Holmes oleks vangi läinud ka Eestis?

Facebook
Comments 2
Kunstnik Vicki Behringeri illustratsioon Elizabeth Holmesist kohtupingis 18.11.2022. REUTERS/Vicki Behringer
Kunstnik Vicki Behringeri illustratsioon Elizabeth Holmesist kohtupingis 18.11.2022. REUTERS/Vicki Behringer Foto: Vicki Behringer

18. novembril 2022 mõistis USA kohus omaaegse Silicon Valley väljapaistva ükssarviku Theranos asutajale ja juhile Elizabeth Holmesile investeerimiskelmuse eest 11,25-aastase reaalse vanglakaristuse. Kuriteo eest mõistetav võimalik karistus oleks võinud olla kuni 20 aastat vangistust. Sellele lisaks tuleb Holmesil maksta tõenäoliselt sadu miljoneid dollareid, kuid summa selgub hiljem, kirjutavad vandeadvokaadid Risto Käbi ja Valter Võhma.

Tegu on kaua oodatud olulise pretsedendiga start-up-kogukonna jaoks nii USAs kui ka mujal, sest kuigi Theranos ja Holmes on esimene suur juhtum iduettevõtja asutaja vastutusele võtmisel, on järgmised uurimised ja kohtuasjad juba käimas.

Võrdlevalt on huvitav küsida: aga mis siis, kui Elizabeth Holmes oleks teo pannud toime Eestis? Kas Eesti karistusõiguse alusel oleks kohus jõudnud sama tulemuseni? Ja millega peaksid iduettevõtjad raha kaasamisel edaspidi kindlasti arvestama, et karistust vältida?

Facebook
Comments 2

Märksõnad

Tagasi üles