Venekeelne Postimees korraldas eile Tallinnas Fotografiskas vene ajakirjanike osavõtul konverentsi «Kas vaba vene meedia suudab muuta Venemaad?». Paraku nentis mitu osavõtjat, et ei suuda. Siiski töötavad Venemaale jäänud ajakirjanikud edasi. Edasi töötavad ka need vene ajakirjanikud, kes on olnud sunnitud jätkama tegevust naaberriikides.
Vene ajakirjanduse allakäigu põhjustes põimuvad tegurid, mis tulenevad Venemaa ajaloo ja ühiskonna eripärast ning konkreetsetest poliitilistest asjaoludest ja inimestest.
Ajaloo vältel on Venemaal puudunud kodanikuühiskond, mis tähendab, et peamisteks reformide läbiviijaks on olnud riik. Aga riigi reformid on jäänud tavaliselt poolikuks, sest võim on tajunud nende lõpuleviimises ka ohtu endale. Sellega on kaasnenud asjaolu, et altpoolt tulevat kriitikat on peetud ohtlikuks ja ajakirjandust on rakendatud riigi reformide promomiseks, aga ajakirjandus pole suutnud võimu ennast korralikult kritiseerida.
Nõukogude Liidu kokkukukkumisega tekkinud vaba ajakirjandus sai vabadust maitsta üksnes mõne aasta, minnes 1996. aastal kommunistide juhi Gennadi Zjuganovi kartuses peaaegu täielikult üle toonase presidendi Boriss Jeltsini leeri. Kuid toonane poole valimine ja sõltumine oligarhidest pani aluse sellele, mis tuli hiljem: Vladimir Putinil oli lihtne alistada oligarhid ja vaba ajakirjandus, sest viimane oli ise selle tee endale sisse tallanud.
Kui tahes raske ja skisofreeniline võib vene ajakirjanike olukord tunduda, on igal juhul positiivne, et killuke vaba vene ajakirjandust on Venemaal ja selle naabruses alles.