USAs on praegu mitme aastakümne kõige kõrgem inflatsioon, mis annab tunda iga ameeriklase tarbimisvõimes. Tavalises olukorras oleks majanduslik kitsikus olnud valitsusparteile vahevalimistel hukatuslik, kuid mitte seekord. CNNi korraldatud lävepakuküsitluse järgi pidas inflatsiooni valimiste põhiküsimuseks 32 protsenti vastanuid, kuid 27 protsenti pidas selleks abordiõigust.
Abordiõigus on demokraatide üks kindlaid põhimõtteid ja seda Biden valimiste eel korduvalt ka rõhutas. Et majandussurutise ajal leidub märkimisväärne hulk valijaid, kes kujundlikult on valmis pigem kartulikoori sööma kui abordiõigusest taganema, näitab, et kultuurisõja küsimused on Ameerikas endiselt otsustava tähtsusega. Suure tõenäosusega päästis just see demokraadid neile ennustatud kaotusest. Aga see näitab ka, et Ameerika on endiselt väga lõhestatud.
Arvatavasti saavutavad vabariiklased siiski enamuse esindajatekojas, mille järel on neil võimalik blokeerida Joe Bideni administratsiooni algatusi, mis muuhulgas võib tähendada sõjalise abi vähenemist Ukrainale. Nii mõnigi vabariiklasest poliitik on pidanud Ukraina relvaabist tähtsamaks majandusraskustes ameeriklaste toetamist.
Euroopale ja vabale maailmale on peatähtis, et USA toetus reeglitepõhisele maailmakorrale püsiks vankumatuna ja eeldatavasti selles osas valimised suuri muutusi ei too.
Ukraina abipakettide põhimõtteline kriitik Donald Trump on nende vahevalimiste üks kaotaja, ehkki ta ise kuhugi ei kandideerinud. Kuid ta andis oma toetuse mitmele trumpistile, kellel paraku ei läinud sugugi hästi. See on vabariiklastele märk, et Trumpi poliitiline vaist, mis ta presidendiks viis, on hakanud nürinema või siis ei ole ühiskondlik õhustik enam temasugusele sobilik.