Vene keeles on nüüd aktiivses kasutuses uus sõna: «relokant». Need on inimesed, kes on Venemaalt lahkunud alates selle aasta veebruari lõpust, ehk siis inimesed, kes pagesid, kuna kartsid, et Venemaa läheb lukku, või keda survestati poliitiliste veendumuste tõttu, ja muidugi ka need, kes pagevad mobilisatsiooni eest. See on kokku üpris kirju kontingent, kirjutab etnoloog ja kolumnist Aimar Ventsel.
Aimar Ventsel ⟩ Kohalikke solvab venemaalaste põlastav suhtumine nende keelde (3)
Need inimesed ei taha olla migrandid, sest see sõna tähistab Venemaal Kesk-Aasia võõrtöölisi. «Ekspat» on jälle see sõna, millega kutsutakse läänlasi, kes on ümber asunud Ida-Euroopasse või kasvõi Lähis-Idasse. Nii mõtleski keegi nupumees välja «relokanti».
Praegu on lahtine, kui palju on Venemaalt lahkunud inimesi alates Venemaa-Ukraina sõjast. Arve on esitatud mitmeid, ent väidetavalt on need tegelikult mitu korda suuremad kui ametlikud näitajad. Kõigepealt pageti Venemaalt riikidesse, kuhu sõiduks pole vaja välispassi (Armeenia, Kasahstan, Kõrgõzstan), või siis sinna, kus polnud vaja viisat: Gruusia, Türgi, Iisrael. Lisaks on paljud venemaalased liikunud riikidesse Mongooliast Montenegro ja Serbiani. Mongooliasse on pagenud tuhandeid burjaate, tuvalasi, hakasse, kalmõkke ja jakuute. Gruusias-Armeenias-Kasahstanis domineerivad venelased.