/nginx/o/2022/10/05/14879020t1h5f3e.jpg)
- Eesti Rahvusringhäälingu seadus ütleb, et rahvusringhääling ei edasta reklaami
- Tegelikult on ERRis levinud võte, mis on terasemates vaatajates ammu küsimusi tekitanud
- Õigluse nimel tuleb küsida: kas ERR peab valimisreklaami seadmist kaadri taustale tõesti õigustatuks
See ei ole sugugi ükskõik, mis fotol või telekaadris taustale jääb. Kui Postimees avaldaks portreepildi, kus inimese selja taga paistab heas fookuses maal või muu kunstiteos, ei saa välistada, et autorikaitseühingult tuleb peagi arve – teose kasutamise ehk eksponeerimise eest, kirjutab ajakirjanik Priit Pullerits.
Kahjuks ei järgne mingit sanktsiooni, kui Eesti Rahvusringhääling laseb ekraanile valimisreklaami, nii nagu see juhtus nädal tagasi «Aktuaalse kaamera» avaloos, mis käsitles reformierakondlasest Keit Pentus-Rosimannuse lahkumist rahandusministri ametist ja Annely Akkermanni asumist tema asemele.
Kui uudislõigus sai sõna peaminister Kaja Kallas, seisis ta tervelt veerand minutit Reformierakonna värvides ja oravaga plakati kõrval, kust paistis ka valimiseelne loosung «Iga päevaga kaitstum...». Sellele järgnes lõik, kus Kallas ja Akkermann astusid kaamera ette, täpselt erakonna plakati kõrvale. Nüüd sai ära lugeda ka loosungi teise poole «... iga päevaga tugevam». Järgmiseks nägi Akkermanni andmas intervjuud Kallase üleelusuuruses plakati taustal, selle servas paistmas kiri «Kindlates kätes Eesti».
Ühtekokku nägi tolles uudislõigus Reformierakonna plakateid ja loosungeid väikeste pausidega kokku 52 sekundit.
Samamoodi, nagu fotol taustaks maali eksponeerides, saaks Postimees või ükskõik milline teine väljaanne arve, ei peaks ka poliitreklaami eksponeerides pääsema puhaste kätega.
Eesti Rahvusringhäälingu seadus ütleb, et rahvusringhääling ei edasta reklaami. Puhttehniliselt võttes saab muidugi väita, et kirjeldatud uudisloos ei olnud tegemist klassikalises mõttes reklaamiga. Tõepoolest, plakatid ja loosungid olid pelgalt taustaks, need ei hõlmanud iseenesest kogu eetriaega ja -ruumi. Aga samamoodi, nagu fotol taustaks maali eksponeerides, saaks Postimees või ükskõik milline teine väljaanne arve, ei peaks ka poliitreklaami eksponeerides pääsema puhaste kätega.
Tegemist on tegelikult võttega, mis on ERRis niigi levinud ja terasemates vaatajates küsimusi tekitanud. Nimelt, kes on jälginud spordiuudistes tähelepanelikumalt jalgpalliteemalisi lugusid, on märganud, kuidas alalõpmata on nii reporterite etteasted kui intervjuud üles võetud sedasi, et tingimata paistaks taustal Eesti Jalgpalli Liidu sponsorite logod. Jalgpalli liit andis ju viis aastat tagasi ERRile jalgpalli kajastamiseks 950 000 eurot.
Tundub õel, kiuslik ja pahatahtlik küsida, mida on ERR saanud Reformierakonnalt, et tema plakateid ja loosungeid Eesti-keskses uudistesaates nii suurelt kaadrisse seada. Aga õigluse ja hea ajakirjanduse nimel tuleb tunded maha suruda ning avalikult pärida: kas ERRi ja Reformierakonna vahel valitseb mingi vaikiv kokkulepe? Ja kas samasuguse leppe võiks ERRilt saada ka teised erakonnad? Ja kas ERR peab valimisreklaami seadmist kaadri taustale tõesti õigustatuks?