Trussist sai tagasiastumise järel ajaloo lühima ametiajaga Briti peaminister, kes jõudis Downing Street 10 residentsis olla kõigest 45 päeva. Paraku pole Truss erand, vaid pigem seaduspärasus.
Pärast Brexiti referendumit 2016. aastal on Ühendkuningriigil olnud neli peaministrit. Kui meenutada Trussi eeskuju Margaret Thatcherit, siis viimane jõudis peaministri ametit pidada 11 aastat. Oleks lihtne Ühendkuningriigi poliitilist ebastabiilsust ajada vaid Brexiti süüks, pigem toimis viimane vaid katalüsaatorina.
Tuleb meenutada, miks toonane peaminister David Cameron 2016. aastal üldse Brexiti referendumi korraldas. Selleks, et vaigistada erimeelsusi konservatiivide ehk tooride leeris. Kuid see referendum neid erimeelsusi ei lahendanud, vaid võimendas.
Siin tekib ka poliitiline paradoks. Teatavasti oli EList lahkumise pooldajate üks argumente, et Brüsseli otsused on ebademokraatlikud ja läbipaistmatud. Et britid ei saa otsustusprotsessis osaleda. Küsigem aga nüüd, kui läbipaistev ja demokraatlik on olukord, kus järjestikuseid Briti peaministreid paneb ametisse ja võtab neid sealt tooride tagatuba? Võib-olla võiksid britid tõesti mõelda erakorraliste valimiste peale.
Tuleb ka tõdeda, et Euroopa Liidust lahkumine pole toonud õnne brittide õuele. Covid-19 ja energiahindade tõus on tabanud teisigi riike Euroopas, kuid enamikku neist aitab ikkagi ELi liikmesus. Trussi valitsuse otsuseid ei kammitsenud «Brüsseli diktaat», sellegipoolest tabas Briti naela kriis valitsuse maksuplaani tõttu.
Küsigem aga nüüd, kui läbipaistev ja demokraatlik on olukord, kus järjestikuseid Briti peaministreid paneb ametisse ja võtab neid sealt tooride tagatuba? Võib-olla võiksid britid tõesti mõelda erakorraliste valimiste peale.