Skip to footer
Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

Hendrik Terras Valitsejad pakuvad meile orjamentaliteeti (12)

Hendrik Terras erakonna Eesti 200 esimehekandidaatide debatil.
  • Ettevõtjatel tõmmati vaip jalge alt ära
  • On käputäis valesid ja lootus elada naabrite armust
  • Kõiges on süüdi Reformierakonna valitsused

Energiajulgeolek on primaarne küsimus, aga Eesti valitsus sellega ei tegele. Vabandust, tegeleb, aga tulemuseks on soomlastele kingituse tegemine. Avalikkusele ja ettevõtjatele valetatakse sõna otseses mõttes ning keegi ei vastuta tulemuste eest, kirjutab Hendrik Terras (Eesti 200).

Ei vastuta Eleringi juht Taavi Veskimägi ega minister Riina Sikkut, rääkimata peaminister Kaja Kallasest. Käib tehnokraatlik pläma ajamine ja gaasimüüjad ei tea siiani, mis tingimustega soomlaste käest seda gaasi saadakse.

Pressiteated ütlevad, et meie saame gaasi eelisjärjekorras, aga pressiteade ei ole allkirjastatud kokkulepe kahe riigi vahel, mis annaks õiguse enda õiglust taga nõuda. Talvel seda gaasi jätkub, toru otsad on soomlaste ja leedukate käes, me peame seda jälle nuruma ja nad otsustavad, kellele nad müüvad.

Ettevõtjatel tõmmati vaip jalge alt ära. Miks nad ehitasid, veri ninast väljas, 45 miljoni eest kiirendatud korras terminali, kui oli teada, et kauaoodatud LNG laeva ikkagi ei tule? Endine majandus- ja taristuminister Taavi Aas algatas idee, et Eesti LNG laevast loobuks ja rõõmustas mais selle üle, et kokkulepe soomlastega on põhimõtteliselt saavutatud. 

Käib tehnokraatlik pläma ajamine ja gaasimüüjad ei tea siiani, mis tingimustega soomlaste käest gaasi saadakse.

Valitsus vahetus, kuid suund ei muutunud. Aasa portfelli pärija Sikkut teadis enda sõnul juba ametisse astudes, et laeva Eestisse ei tule. Ta lausus paar nädalat tagasi, et julgeolekuolukord pidevalt muutub ja varustuskindluse tagamiseks tuleb plaani pidada ning Eesti vajab oma LNG-ujuvterminali. «Valitsus seda veel arutanud pole, aga lähiajal seda teeme. Mina arvan, et seda peaks tegema. Eesti varustuskindluse analüüsid näitavad, et Soome ja Baltimaade piirkonnas on gaasi piisavalt, nii et tavaolukorras ei ole seda vaja, aga meil on sõda. Minu meelest on see poliitiline otsus, kuidas me riski hindame ja ma arvan, et see otsus tuleks teha,» rääkis minister.

Tõde tuli ilmsiks – laeva pole, kokkuleppeid samuti mitte. On ainult käputäis valesid ja pressiteade Soomest, et meie oleme eelisjärjekorras. Eesti rahvale on valetatud, ettevõtjatele on valetatud. Soomele kingiti laev, ilma et oleks tagatisi sõlmitud Soome või Leeduga, et tagada Eestile varustuskindlus. Eesti tarnijatel ja müüjatel ei ole praegu garanteeritud mitte ühtegi raasu sellest gaasist. Valitsus on pannud meid olukorda, kus me sõltume meid ümbritsevate riikide armust. See koostöö ja naaberrahva arm oleks tore, kui valitseks rahu. Praegu on see hirmus.

Mure LNG-terminaliga ja energiajulgeoleku pärast ei ole uued. LNG terminali saaga on kestnud juba 14 aastat. Esialgu kavandatud Balti riikide ja Soome ühisterminali idee hakkas murenema ning vaid Eesti ei julgenud teha otsust ise eraldiseisvat terminali rajada. Selle taga oli Ansipi ja Rõivase juhitud Reformierakonna valitsus. Paradoksaalselt on just Reformierakond end kuulutanud julgeoleku- ja ettevõtjasõbralikuks erakonnaks, teod aga ei kannata kriitikat.

Eesti Gaasiliit võttis kogu praeguse olukorra kokku, öeldes, et varustuskindlus Eesti moodi järgib põhimõtet: «Küll naaber tuleb, müüb ja läheb kasumiga minema». Aga kui ta ei tule? Meil ei ole mingit varustusKINDLUST, meil on varustusLOOTUS. Jutt, et 80 protsenti gaasist läheks niikuinii Soome ja odavam on laev sinna saata, meie tubasid soojas ei hoia.

Kommentaarid (12)
Tagasi üles