Tänane Postimees kirjutab, kuidas märtsis hakkas valitsus otsima võimalusi, et leida lahendus Narva veehoidla ja Eesti Energia jahutusveele. Asja uba on selles, et veehoidla tammi sees olevad lüüsid asuvad Vene territooriumil ning paha tahte korral võib Venemaa need lüüsid avada ja veehoidla veest tühjaks lasta. Narva elektrijaamad ei saaks enam jahutusvett ja suur osa Eestist oleks elektrita.
Lihtne ja ebaõiglane oleks süüdistada ainult Kaja Kallase valitsusi julgeolekualases tegematajätmises, sest Narva veehoidla lüüside probleem on olnud teada sisuliselt terve taasiseseisvuse aja. Küsimus ongi, miks pole Eesti sellele varem tähelepanu pööranud.
Eesti käitumine meenutab muinasjuttu kolmest põrsakesest ja kurjast hundist. Muinasjutu sisu seisneb teatavasti selles, et kaks esimest põrsakest löövad lulli ega ehita endale korralikku maja, nii et kuri hunt suudab need kergesti uppi puhuda. Alles kolmanda põrsakese ehitatud kivist maja päästab nad kurja hundi käest.
Eesti on pidanud Lääne-Euroopat Vene julgeolekuohu taustal kaheks esimeseks põrsakeseks, aga ennast kolmandaks. Kes oskab end kurja hundi vastu kaitsta ja selle rünnaku vastu valmistuda. Nüüd tuleb välja, et pole me Lääne-Euroopast paremad ühti ja ka meie energiajulgeolek sarnaneb õlgmajakesega.
Lihtne ja ebaõiglane oleks süüdistada ainult Kaja Kallase valitsusi julgeolekualases tegematajätmises, sest Narva veehoidla lüüside probleem on olnud teada sisuliselt terve taasiseseisvuse aja.
Kui Postimees kirjutab, et novembris tehtud riskianalüüsi ei peetud millekski ähvardavaks, siis samasugused protsessid leidsid aset ka mujal. Nii näiteks leiti Saksamaal veel oktoobris, et Nord Streami gaasijuhe ei kujuta endast mingit julgeolekuriski. Nüüd on selle gaasijuhtme kallal korraldatud mitu sabotaažiakti, mis paneb küsimuse alla Euroopa energiajulgeoleku.