Järgmine paragrahv kinnitab ka igaühe õigust jääda truuks oma arvamustele ja veendumustele.
Põhiseadusesse kirjutatud usuvabadus tekitab mõneski küsimuse, mil määral võib riik sekkuda kiriku asjadesse, praegusel juhul siis nõuda Moskva patriarhaadi Eesti õigeusu kiriku metropoliidilt Eugenilt ühemõttelist ja selget seisukoha, mida ta arvab patriarh Kirilli õigustustest Venemaa sõjale Ukrainas, ähvardades talt muidu elamisluba ära võtta. Postimees usub loomulikult, et riigi asi polegi nõuda kirikult õigeid vastuseid põletavatele päevapoliitilistele probleemidele. Aga.
Usuvabadus on individuaalne õigus ja ka sellisena oma piirangutega, kui see hakkab segama teiste inimeste õigusi. Moskva patriarhaadi Eesti õigeusu kirik on aga ligikaudu 150 000 inimest koondav organisatsioon.
Euroopast võib tuua hulgaliselt näiteid islami usu kohta, mille jutlustajad on oma asukohamaa seadustega pahuksisse läinud. Seetõttu on mõnedki samuti usuvabadust tagavad riigid sulgenud terve hulga mošeesid, neis jutlustanud imaame maalt välja saatnud või vangi pannud.
Moskva patriarhaadi Eesti õigeusu kirik on sisuliselt idanaabri riigikiriku allüksus. Potentsiaalne konflikt Eesti riigi huvidega on sellisesse asjakorraldusse juba sisse kirjutatud.
Meile omane euroopalik traditsioon ütleb, et kirik on riigist lahus – esimene tegeleb oma liikmete hingeõnnistusega, teine aga maise võimu küsimustega. Vene komberuumis seda pole, õigeusu kirik on ikka olnud riigikirik ja Moskva patriarh tsaaride võimu käepikendus. Moskva patriarhaadi Eesti õigeusu kirik on sisuliselt idanaabri riigikiriku allüksus. Potentsiaalne konflikt Eesti riigi huvidega on sellisesse asjakorraldusse juba sisse kirjutatud. Praeguses olukorras, kus Moskva patriarh Kirill ja talle alluvad vaimulikud tegelevad otsesõnu Vene vallutussõjale takka kiitmisega, on küsimuste esitamine õigustatud.