R, 2.12.2022

Andres Herkel ⟩ Venemaa väikerahvad hakkavad Moskvast lahku lööma

Andres Herkel
, arvamustoimetaja
Venemaa väikerahvad hakkavad Moskvast lahku lööma
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 4
Ersade pidustused ja rahvapalvus. Esiplaanil on tundud ersa Aleksander Romaškin, kes oma isa Vladimir Romaškini eeskujul veab nüüd ansamblit Toorama, kes on ka Eestit korduvalt väisanud
Ersade pidustused ja rahvapalvus. Esiplaanil on tundud ersa Aleksander Romaškin, kes oma isa Vladimir Romaškini eeskujul veab nüüd ansamblit Toorama, kes on ka Eestit korduvalt väisanud Foto: Heiko Kruusi

Kui ma laupäeva hommikul Otepääle ersade rahvuslikule kongressile jõudsin, paistis esmalt väheusutav, et kohe-kohe olen tunnistajaks, kuidas visandatakse uue iseseisva riigi piirjooni. Saal oli väiksevõitu, osalejaid pigem hõredalt, kirjutab arvamustoimetaja Andres Herkel.

Koduersad ei saa Venemaalt sellisele üritusele sõita, tegemist oligi väliskogukonna ettevõtmisega. Kuid ka neist ei pääsenud mõni delegaat üle ühe või teise riigipiiri. Üks oodatud delegaat, Ukraina poolel sõdinud mees, tapeti enne, kui ta saanuks kongressile sõita.

Riigi piirjoontest kõnelesid ersad aga sõna otseses mõttes, püüdes kaardistada tulevase riigi Erzäń Mastori piire, mille aluseks Vene Föderatsiooni haldusjaotus ei sobi. Juttu oli ka nii olulistest riikluse atribuutidest nagu hümn ja vapp, samuti võeti vastu resolutsioon, mis rääkis demokraatlikel alustel rajanevast riigikorrast, suhetest lähimate naabritega ning mõistis hukka Venemaa agressioonisõja Ukrainas.

Märksõnad
Tagasi üles