Kui Hiina annaks Venemaale rohkem abi, pikeneks ka sõda Ukrainas ja seda rohkem kaotaks Ukraina inimelusid. Siin seisab lääne, sh Eesti diplomaatia ees hulk raskeid küsimusi.
On lääneriikide, sh mõistagi Ukraina huvides, et Vene-Hiina koostöö ei süveneks. Miljoni dollari küsimus on, kuidas jätta Hiina Ukraina suhtes vähemalt neutraalseks ja mitte panna Pekingit Moskvaga enam koostööd tegema.
Kas lääs peaks pigistama silma kinni Hiina inimõiguste rikkumiste suhtes Xinjiangis, Tiibetis, Hongkongis, aga ka mujal Hiinas? Kas lääs peaks Hiinat vähem provotseerima Taiwani küsimusega ja mitte lubama avada näiteks Taiwani esindusi oma riikides?
Muidugi mitte. Sest kui pigistada silm kinni Hiina rikkumiste suhtes, loobuks lääs nendestsamadest väärtustest, mida ise rõhutab Ukrainas ja mille nimel ukrainlased üldse võitlevad. Pole ka kindel, et Hiina puhul toimiks samasugune skeem mis umbes 50 aastat tagasi, kui vastukaaluks Nõukogude Liidule hakkas USA läbi käima puna-Hiinaga. Praegu maailmas ikkagi puhas jõudude tasakaalu poliitika ei toimi, selle kõrvale on astunud väärtuspõhine välispoliitika.
Lääs peab Hiinaga avameelselt rääkima kõigest, sh inimõiguste rikkumisest, kuid samal ajal näidates, et pigem tasub ära majanduslik partnerlus lääne kui Venemaaga. Et Hiina kaotaks, kui astuks Venemaa paati, ja võidaks, kui koostöö läänega jätkuks. Säärased ülesanded seisavad ka vastse Eesti Hiina suursaadiku Hannes Hanso ees.