L, 10.12.2022

Tarmo Pikner ⟩ Unustage stabiilsus ja lõpetage kliimasõda

Tarmo Pikner
, kolumnist
Unustage stabiilsus ja lõpetage kliimasõda
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 5
Tarmo Pikner FOTO: Erik Prozes
Tarmo Pikner FOTO: Erik Prozes Foto: Erik Prozes
  • Inimkonna vajadused suurenevad
  • Euroopa Liit peab loobuma plaanimajandusest
  • Rohepöörde asemele kohanemispööre

Ressurside andmine kliimasõdalaste kätte juhatab meid valele teele, leiab kolumnist Tarmo Pikner.

Sõber saunalaval hädaldas – just hakkas mingigi stabiilsus maa peale saabuma, kui inimkonnale saadeti kaela koroona. See hakkab vaikselt taanduma, kuid siis tuli Putin oma rašistliku sõjaga ja jälle on jama. Nagu veel hädasid vähe oleks, saabus tagatipuks augustikuu elektriarve. Siililegi selge, et kõige sellega ei tule toime ei üksi ega ka kollektiivselt.

Lohutasin sõpra ja lohutan teisi – stabiilsus on midagi sellist, mida selles universumis, kus meie elame, pole olemas. Kui stabiilsus peakski imekombel saabuma, tähendaks see eluslooduse kadu ja kosmoloogilises mõttes universumi lakkamist.

Häda on aga selles, et nii nagu paisub üha kiirenevalt universum, paisuvad ka inimkonna vajadused, sh energia üha suurem nõudlus. Lihtne on järeldada, et on kaks teed: üks – kas vähendada energia tarbimist või selle tarvitajaid ja kaks – leiutada uued energiaviisid (igaks juhuks märgin, et need pole mitte tuuleveskid ega põllupaneelid).

Kuid nagu elus ikka, kui inimesel on ees kaks valikut, siis püüab ta leida kolmanda tee, et otsustamisest kõrvale hiilida. Elu on aga näidanud, et kolmas tee viib tavaliselt rappa. Sama ka siin. Selle asemel, et koondada ressursid leiutajate kätte, antakse need kliimasõdalastele, kes hakkavad hoopis maakera kliimat ümber kohandama kasvanud vajadustele. Muidugi äraspidine loogika, kuid kahjuks on see muutunud valdavaks nii vana maailma õppe- kui ka teadusasutustes. Vasakliberaalne maailmavaade, võrdsustades end demokraatiaga, on leidnud poliitilise väljundi ja nii mängime üheskoos ELi väljamõeldud ringmängu – müüme sooja õhku (CO2) üksteisele, matame süsinikku ja laseme spekulantidel määrata meie elektriarvete suuruse.

Sõda kliima vastu on rõivastatud ilusa rohelise rüüga, kuid sisustatud mõttetute sõnaühenditega – kliimaneutraalsus, rohepööre, nullemissioon, taastuvenergia, millel pole mingit teaduslikku sisu.

Lühidalt – meie elu on pandud börsile. Ja seda pidi juhtima konkurentsi nähtamatu käsi, kuid tegelikult on see käsi hästi nähtaval meie rahakotis.

Samas, sõda kliima vastu on rõivastatud ilusa rohelise rüüga, kuid sisustatud mõttetute sõnaühenditega – kliimaneutraalsus, rohepööre, nullemissioon, taastuvenergia, millel pole mingit teaduslikku sisu.

Ja mis puutub kliimamuutustesse, siis need on toimunud 4,6 miljardit aastat ja toimivad teist samapalju veel. Mida siis teha?

Kui pärast Ukraina võidukat sõda Venemaa agressori üle hakkab uus maailmakord ilmet võtma, peaks ka EL võtma uue ilme ja loobuma plaanimajanduslikust reguleeritud elust. Euroopa Parlamendi president Roberta Metsola ütleb: Euroopa olemuses on seada koostöö kõrgemale konkurentsist. Mis koostööst ta räägib, kui Saksamaa sulgeb viimased tuumajaamad, samal ajal kui Euroopa karjub elektrinäljas. Veel ütleb Metsola, et Euroopa lugu on kriiside lugu, mis meid üksteisele lähendavad. Lugu on tegelikult aga selles, et EL on oma lühinägeliku poliitikaga ise tekitanud paljud kriisid, millega praegu võitleme – muidugi lähendab see meid ühte musta auku.

Ühesõnaga, rohepöörde asemel tuleks teha kohanemispööre ja hakata kohanema tegeliku eluga. Joonistame uue maakaardi, kuhu Brüsseli asemel märgime teadusasutused, mis õpetaksid meid tegelikus maailmas toime tulema.

Märksõnad
Tagasi üles