T, 31.01.2023

Urmas Varblane ⟩ Eesti kiire hinnakasvu peamistest põhjustest

Urmas Varblane
, akadeemik, Tartu Ülikooli rahvusvahelise ettevõtluse professor
Eesti kiire hinnakasvu peamistest põhjustest
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 30
Trendipäeva üks esinejatest, Tartu ülikooli rahvusvahelise ettevõtluse professor Urmas Varblane selgitas, et USA koondab praegu oma liitlasi, et säilitada tehnoloogiline üleolek.
Trendipäeva üks esinejatest, Tartu ülikooli rahvusvahelise ettevõtluse professor Urmas Varblane selgitas, et USA koondab praegu oma liitlasi, et säilitada tehnoloogiline üleolek. Foto: Kristi Liiva

Eelmisest sügisest sai hindade kiirest kasvust keskne kõneaine, kuid miks on Eesti hinnakasvu poolest Euroopa Liidu riikide hulgas esirinnas koos Leedu ja Lätiga?

Hinnakasvu välistest teguritest on olnud palju juttu: keskpankade rahatrükk, nõudluse tugev taastumine koroonakriisist väljumisel, ummistused tarneahelates ja sõda Ukrainas, mis on löönud segamini energiaturu.

Toon esile veel mõne teguri, mis selgitavad Eesti kiiremat hindade kasvu euroala teiste riikidega võrreldes. Analüütikud on peamiste põhjustena välja toonud meie majanduse avatust, energia ja toidukulude suuremat osakaalu ostukorvis, võrreldes euro­ala keskmisega, kõrge hinnatasemega naaberriike ja muid põhjusi. Kuid alustegur on olnud Eesti majanduse konvergentsiprotsess: lahti seletatuna ühtlustumisprotsess, mille käigus oleme vähendanud oma mahajäämust teistest Euroopa riikidest. Selle käigus on meie tulutase pidevalt lähenenud euroala keskmisele.

Märksõnad
Tagasi üles