Haridustöötajate streigi ettevalmistust ja sellega seotud emotsioone jälgides tekib paljudes asenduskodude töötajates vastakaid tundeid. Üheltpoolt – lahe, pange täiega, kaua me endast laste jaoks kõik anname, aga ise vindume!
Kuid see on vaid üks pool. Seda MEIEt ei ole ju enam. Olgugi, et pedagoogilise või sotsiaaltööalase kõrgharidusega inimesed, olgugi, et tehakse ööpäevaringselt ülirasket tööd füüsilise, vaimse ja liitpuudega lastega, olgugi, et meie majades ei ole ühtegi kodukahjustuseta last. Ei ole meie mitte haridustöötajad, ei saa pikka puhkust, ei koolivaheaegu, ei lühendatud töönädalat, rääkimata keskmisest või keskmisest kõrgemastki töötasust.
Küll tahaks puhuti tõsta käed ja ka minna – öelda, et enam ei tee, ei jaksa, ei saa. Palgakokkulepe sõlmiti viimati 2008. aastal ja sellest alates ei ole töötasu tõusust juttugi olnud. Asenduskoduteenuse pearaha tõusis sel aastal küll 15 eurot lapse kohta kuus, kuid see tõus peaks katma viimase nelja aasta inflatsiooni, sealhulgas teenuste ja toiduainete hinnatõusu, asutuste investeeringud ja personalikulud (töötasu, koolitused, supervisioon). See tõstetud pearaha võimaldab meil saada brutopalgaks endiselt 492 eurot, ei enamat.
Miks me siis ei tõuse Toompeale, ei lähe läbi sulavete omale suuremaid õiguseid nõutama? Aga sellepärast, et emad ju ei streigi. Asenduskodude kasvatusala töötajad ei saa öelda, et vaadaku lapsed ise, kuidas saavad. Ei ole meil võtta ka vanemaid, kelle vastutusele lapsed anda.