R, 9.12.2022

Erkki Bahovski ⟩ Amnesty Internationali järjekordne fopaa muudab inimõigused naerualuseks

Erkki Bahovski
, arvamustoimetaja
Amnesty Internationali järjekordne fopaa muudab inimõigused naerualuseks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 17
Urmas Nemvalts joonistab. FOTO: Urmas Nemvalts
Urmas Nemvalts joonistab. FOTO: Urmas Nemvalts Foto: Urmas Nemvalts
  • Amnesty International on muutumas Kremli hääletoruks
  • Venemaa saab siit nii lühi- kui ka pikaajalise võdu
  • ÜRO ei täida talle pandud eesmärke

Amnesty Internationali Ukrainat süüdistav raport muudab inimõiguste eest muretsemise paroodiaks, leiab arvamustoimetaja Erkki Bahovski. 

Kui lugeda Amnesty Internationali viimast aruannet Ukraina kohta, võib toolilt maha kukkuda. Või kui seisate, siis oleks parem istuda. Nimelt väidab inimõigusorganisatsioon, et ukrainlased ohustavad oma sõjategevuse taktikaga tsiviilisikuid, pannes nood lahingu keskmesse. Halleluuja, tahaks kõva häälega hüüda – kas inimõiguste eest seisjatel on mõistus täiesti kuhugi asustamata saarele sõitnud ja ajude asemel on neil Vene televisiooniga täidetud televiisor?

Puruks pommitatud Mariupol.
Puruks pommitatud Mariupol. Foto: Alexander Ermochenko/Reuters/Scanpix

Muidugi ilmusid sotsiaalmeediasse kohe irvhammaste ja küünikute kommentaarid ja meemid. Ühel neist arutati näiteks, kas Poola Koduarmee ei seadnud ka tsiviilisikute elu ohtu, alustades 1. augustil 1944 Varssavi ülestõusu sakslaste vastu. Või lääneliitlased 6. juunil 1944, tehes Normandia dessandi, mis samuti ohustas tsiviilelanikke. Eks saaks Amnesty tagantjärele teha Ukraina aruandega sarnase ka Vabadussõja kohta. Kusjuures see pole Amnestyl esimene kord imelike avaldustega esineda. Eelmisel aastal ei suutnud inimõigusorganisatsioon veenvalt seletada, miks võeti Vene opositsiooniliidrilt Aleksei Navalnõilt süümevangi staatus.

Ei pea olema superanalüütik, et mõista, kellele on säärased aruanded kasulikud. Vene saatkond Ühendkuningriigis juba viitas rõõmsalt Twitteris Amnesty raportile. Ajal, mil Vene sõjavägi pommitab maatasa Mariupoli ja korraldab massimõrva Butšas ja mujalgi, muretseb Amnesty Ukraina armee pärast. Kas midagi annab üldse veel rohkem nihkes olla?

Mõistagi annab Amnesty aruanne laskemoona neile, kelle arvates Ukraina Euroopasse ei sobi ja peaks sõlmima võimalikult kiirelt Venemaaga rahu. Nüüd saab ühe argumendina Ukraina läänesobimatusest tuua alati Amnesty raporti. Kogu loo muudab vürtsikamaks tõik, et Amnesty Ukraina büroo oli aruande vastu ja tegi büroo juhi Oksana Pokaltšuki sõnul «kõik, et vältida selle materjali avaldamist».

Mõistagi annab Amnesty aruanne laskemoona neile, kelle arvates Ukraina Euroopasse ei sobi ja peaks sõlmima võimalikult kiirelt Venemaaga rahu.

Rahvusvaheliselt tuntud kolumnist Moisés Naím kirjutab oma värskes raamatus «The Revenge of Power. How Autocrats Are Reinventing Politics for the 21st Century», kuidas Venemaa kasutab rahvusvahelisi organisatsioone oma huvides. Nii näiteks on Venemaa kasutanud Interpoli, et jahtida Kremli kriitikuid üle maailma. Tulemuseks on muidugi asjaolu, et järjest vähem rahvuslikke korrakaitsejõude usaldab Interpoli, mis on tegelikult mõeldud rahvusvaheliseks koostööks.

Nüüd on siis Amnesty kord. Ja ehkki Amnesty väidab uhkelt, et pole sõltuv ühestki riigist, on ta praeguseks muutumas Kremli hääletoruks. Kremli võit pole siin kusjuures ühekordne ega puuduta vaid Ukrainat. Tegelikult paneb Moskva Amnestyt kasutades küsimuse alla üldse lääne kontspetsiooni inimõigustest ja rahvusvahelisest õigusest, muutes need groteskiks. Sest kui edaspidi kritiseerib​ Amnesty riike, kus ongi tõsised probleemid inimõigustega, ei võeta seda organisatsiooni enam usaldusväärsena.

ÜRO Inimõiguste Nõukogus on näiteks säärased riigid nagu Kuuba, Usbekistan, Venezuela ja Sudaan, kellel kõigil on pehmelt öeldes inimõigustega probleeme. Kusjuures nõukogu liikmesriigid valitakse ÜRO Peaassambleel lähtuvalt iga riigi panusest inimõiguste edendamisse… Hakkab meenutama juba Eurovisiooni, kus ammu enam muusikat ei hinnata.

Ukraina sõja valguses on ka ÜRO muutunud iseenda paroodiaks. Nüüdne ÜRO vahendatud vilja väljaveo leping Ukrainale on vaid kurb meenutus sellest, et ÜRO oli loodud sõdade ärahoidmiseks ja rahvusvaheliste konfliktide rahumeelseks lahendamiseks. Rahvusvaheliste organisatsioonide jõuetuse tõttu aga kannatavad miljonid inimesed.

Märksõnad
Tagasi üles