Seekord kerkis esiplaanile Kosovo. Sealne valitsus nimelt soovib oma riigi territooriumi parema kontrolli alla saada ja kavatses seetõttu alates augustist keelata Serbia isikutunnistustega piiriületuse ja Serbia autonumbrimärkidega ringi sõitmise. Serbia isikutunnistusega inimesed peaks riiki sisenedes võtma selle asemel kasutusele ajutise dokumendi, naaberriigi autonumbrid tuleks aga kahe kuu jooksul välja vahetada kohalike vastu. Serbia nõuab riiki sisenevatelt Kosovo kodanikelt muide sama.
Need kõik võivad tunduda pisikesed detailid, kuid sealkandis on pisikestel detailidel sageli ülioluline roll.
Möödunud sajandi lõpul Serbia vastu üles tõusnud Kosovo kuulutas end iseseisvaks juba 2008. aastal, kuid riigi põhjaosas moodustavad elanikkonnast enamuse serblased, kes Priština valitsust ei tunnista. Nemad on truud Serbiale ja riik ka toetab neid rahaliselt. Serbia pole Kosovo iseseisvust kunagi tunnustanud.
Nüüd, juuli lõpus hakkasid serblased plaanitud seadusemuudatuse peale protestima, blokeerisid teid, panid käima õhuhäiresireenid ja kõmmutasid relvi, mitu korda ka politseinike suunas, kedagi siiski tabamata. Serbia president Aleksandar Vučić teatas selle peale, et kui serblasi rünnatakse, siis Serbia võidab. Aasta eest, kui serblased samuti numbrimärkide pärast mässasid, tõi Kosovo valitsus mängu politsei eriüksused, Serbia aga saatis piiri lähedalt mööda lendama lahingulennukid.
Lääs kardab, et Venemaa püüab Serbiat kasutada Balkani maade destabiliseerimiseks ja sellega juhtida vähemalt osalt tähelepanu Ukrainas käivalt sõjalt kõrvale.
Kosovo valitsus otsustas ELi ja USA suursaadiku soovitusel muudatused 30 päevaks edasi lükata.