Kõik me teame, kui raske on venelastega vaielda selle üle, mis 1944. aasta suvel ja sügisel õieti toimus. Venelased ütlevad, et Eestis olid natsid ja Nõukogude väed vabastasid Eesti natsidest. Ukraina sõda on andnud sellistele väidetele siiski hoopis teise tähenduse.
Juulis 1944 olid Narvas tõesti Natsi-Saksamaa väed, kuid 26. juuliks, kui Nõukogude väed linna sisenesid, olid sakslased juba lahkunud. Sovinformbüroo teatas 27. juulil 1944, et hävitatud Narva linnast leiti elusana vaid kaks inimest. Hiljem loodi sellest müüt, et natsid hävitasid Narva ja selle elanikud.
Tegelikult olid kõik tsiviilisikud Narvast juba 1944. aasta alguses evakueeritud. Märtsis 1944 korraldas Nõukogude Liit massiivse pommirünnaku Narvale ja Tallinnale. Kui Tallinnas võis pommitamise eesmärk olla tsiviilelanikkonna demoraliseerimine, siis Narvas ei olnud tsiviilelanikkonda ja pommitamise eesmärk sai olla ainult linna hävitamine. See õnnestus Nõukogude lennuväel suurepäraselt: pärast märtsipommitamist oli Narva hoonetest alles ainult iga kümnes.
Sellise Narva «vabastasidki» 1944. aasta 26. juulil Nõukogude väed. 1950. aastal otsustas ENSV juhtkond eesotsas Johannes Käbiniga, et Narva vanalinna ei taastata, ja asemele ehitati uus, hruštšovkadest koosnev Narva. Eelmisel aastal antud intervjuus ütles Eesti muinsuskaitse grand old man Fredi Tomps, et Narvat oleks saanud taastada, kuid see linn hävitati sihilikult.
Tallinnast on lihtne viibutada näppu Narva linnavalitsuse suunas, kuid Narva linnapea ei ole diktaator. Narva linnavalitsus on selline, nagu narvakad on ta valinud.