Alates 2019. aastast SBUd juhtinud Ivan Bakanovi puhul teeb olukorra pikantseks see, et ta pole lihtsalt «lehma lellepoeg», vaid presidendi lapsepõlvesõber ja kauane kaasvõitleja. Bakanov juhtis nii Zelenskõi meelelahutusfirmat kui ka tema valimiskampaaniat. Kas see on piisav ettevalmistus, et juhtida nii keerukat julgeolekuteenistust? Arvatavasti mitte.
Me ei saa eeldada, et sõda tegi hoobilt olematuks Ukraina senised probleemid – korruptsiooni, klannistumise ja Vene agentuuri mõju. Eriti olukorras, kus Ukraina saab järjest rohkem relvaabi ning lääs kavandab Marshalli plaani mastaabis abi sõjakahjude taastamiseks, on oluline, et Kiiev oleks laitmatult läbipaistev partner. Onupojapoliitika ja riigivargus, rääkimata reeturlusest, tuleb välja juurida.
Sellepärast peaksime Zelenskõi valmisolekut olulisi kaadrimuudatusi teha kõrgelt hindama. Tema otsus oli samm lääne poole ja ka suurema lääne usalduse poole.
Läänt võib laita liigse aegluse eest sõjale reageerimisel. Samal ajal tuleb ka aru saada kõhklustest, mida Ukrainas varem ilmnenud probleemid tekitavad. Nii on üle kõige vaja kindlust, et relvad jõuavad õigetesse kätesse. Raketiheitjate HIMARS kasutuselevõtt on juba hakanud jõudude vahekorda rindel Kiievi kasuks kallutama.
Erakordselt oluline on see, et kogu president Zelenskõi meeskond töötaks sama hästi nagu ta ise, tema kõnekirjutajate tiim ning Ukraina vaprad sõdurid, kes on uute lääne relvadega rindel.