Ebaharilik oli juba läbirääkimiste kestus – kuu aega, hulga kauem, kui oleks olnud aega valitsuse moodustamiseks valimiste järel. Proportsionaalselt oleks see sama, kui neljaks aastaks planeeritud valitsuse kokkupanemiseks peetaks samade partnerite vahel läbirääkimisi pool aastat.
Teiseks olid läbirääkimised vägagi põhimõttelised võrreldes sellega, kui pehmelt ja teravaid nurki vältides pandi poolteist aastat tagasi kokku Reformierakonna ja Keskerakonna valitus, mille eesmärk oli lihtsalt paar aastat ära tiksuda.
Kolmandaks, ühiskonna seisukohalt oli praegu väga hea aeg põhimõttelisteks valitsusläbirääkimisteks. Isegi palju parem aeg kui pärast valimisi, mil valijad on oma hääled andnud ja nendest enam neli järgmist aastat midagi ei sõltu. Seetõttu on pärast valimisi erakondadel kergem teha programmilisi kompromisse võimu nimel, millega valijail tuleks lihtsalt leppida.
Praegused läbirääkimised toimusid nii lähedal järgmistele valimistele, et kõigile läbirääkijatele oleks tavaloogika järgi olnud kasulikum olnud jääda oma põhimõtetele kindlaks. Sest raske on ennustada, kas valijad annavad andeks kompromissid erakonna kesksetes väärtustes kaheksakuulisse vahevalitsusse pääsemise nimel.
Koalitsioonileping eeldab kolmelt valitsuserakonnalt ka realistlikku ühist kava, kuidas kokkulepitut rahastada. Ja mitte ainult kaheksa kuud, vaid ka pikas perspektiivis.
Ometi see valitsuskokkulepe sündis, mis on samuti erakordne. See näitab, et kõik kolm erakonda loodavad südames, et nende valijad on nõus, et saavutatud kokkulepe on väärt rohkem kui hind, mis tuli maksta kompromissi saavutamiseks.