R, 2.12.2022

Ene Selart, Olle Paas ⟩ Ekspeaminister Abe mõrv vapustas Jaapani ühiskonda

Ekspeaminister Abe mõrv vapustas Jaapani ühiskonda
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Shinzō Abe mais 2020 Tokyos peaministrina kõnelemas. FOTO: Pool
Shinzō Abe mais 2020 Tokyos peaministrina kõnelemas. FOTO: Pool Foto: POOL

Jaapanis olid pühapäeval parlamendi ülem- ehk nõunikekoja valimised, mida varjutas kaks päeva varem toime pandud ekspeaminister Shinzō Abe mõrv, kirjutavad Tartu ülikooli Aasia keskuse Jaapani koordinaator Ene Selart ja Milano ülikooli poliitika, filosoofia ja avaliku halduse magistrant Olle Paas.

Jaapanis olid pühapäeval parlamendi ülem- ehk nõunikekoja valimised, mida varjutas kaks päeva varem toime pandud ekspeaminister Shinzō Abe mõrv. Ootamatu kuritegu, mis lõi nagu välk selgest taevast tavapärasesse valimiste-eelsesse poliitkampaaniasse, on siiski Jaapani ühiskonna probleemide sünge ja sügavam peegeldus.

Keset hingematvalt palavat ja niisket suve käib Jaapani rahvas endiselt kõikjal koroonamaskides, justkui oleks terve ühiskond end kollektiivselt suukorvistatud. Paljud ei soovigi enam nii vaimsetel kui ka praktilistel põhjustel maske ära võtta, sest maskiga saab ümbritsevast irduda ning oma tegelikku nägu ei pea kellelegi näitama. Valitsuse esimene valimistejärgne samm võiks olla avalikkuse veenmine maskide äravõtmiseks, et vabastada rahvas piinavast solidaarselt võetud sundusest. 

Märksõnad
Tagasi üles