R, 30.09.2022

Viktor Vassiljev ⟩ Pandeemiad ja sõjad elavdavad majandust

Dr Viktor Vassiljev
Pandeemiad ja sõjad elavdavad majandust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tallinn. 24.10.2019
Teledoktor Viktor Vassiljev.
Tallinn. 24.10.2019 Teledoktor Viktor Vassiljev. Foto: Remo Tõnismäe/postimees Grupp/scanpix Baltics

Rahast rääkida on põnev, kui endal pole. Võõra rahakoti vahelt leiab teemasid. Et kõik, mis kaheliitrisest õllest kallim, on varastatud, kirjutab dr Vassiljev (Keskerakond).

Ja kes raha nimel rabab, on peast soe. Õige kah, raha iseenesest ei oma väärtust, pole ju söödav. Raha on materiaalsete väärtuste mõõdupuu. Ja need ei teki tühjast, vaid jaotuvad ümber. Mateeria jäävuse seadus, koolis räägiti. Väiksemaid väärtusi jõuad ise liigutada, suuremaid peab keegi tagant lükkama, päris suured nõuavad globaalset pingutust.

Pandeemiad ja sõjad lõppkokkuvõttes elavdavad majandust. Kurb küll, aga sügavamalt kaevates leiab igal sõjal majanduslikke põhjusi. Triljonitele katteta trükitud dollaritele, eurodele ja rubladele tekib materiaalne kate – kasvõi utiilina seisnud sõjatehnika, nii ühelt kui ka teiselt sõdivalt poolelt, pluss kolmandalt, kes abistab. Vanaraud hävitatakse – ja hüvitatakse. Tehased, elumajad, koolid ja haiglad vajavad hiljem ülesehitamist – järelikult tohutuid investeeringuid, mis toodavad tohutut tulu. Mida suurem ja verisem sõda, seda tegusam.  

Märksõnad
Tagasi üles