K, 29.06.2022

Mart Laar ⟩ VANA KULD: Vene-Gruusia sõda – 10 õppetundi Eestile

Mart Laar
VANA KULD: Vene-Gruusia sõda – 10 õppetundi Eestile
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 8
Mart Laar.
Mart Laar. Foto: Peeter Langovits

Mart Laar (kaitseminister aastatel 2011–2012, toona IRL) kirjutas aastal 2013, mida on Eestil 2008. aasta Vene-Gruusia sõjast õppida. Artikkel on tähenduslik ka praeguses julgeolekuolukorras.   

Neil päevil möödub viis aastat Vene-Gruusia sõjast. Sellest on palju kirjutatud ning mängufilmgi tehtud, ent mitmed küsimused on siiani vastuseta. Näiteks on erinevaid arvamusi, millal see sõda täpsemalt algas ja millal lõppes, kes alustas ja kes süüdi oli. Jätan praegu kõrvale sõja poliitilised aspektid ning keskendun kümnele õppetunnile, millest võiks Eestil riigikaitse korraldamisel abi olla.

1. Parem karm tõde kui kaunid illusioonid. Kui Venemaa oli sõjaks juba aastaid valmistunud ning teadis täpselt, mida tahtis, siis Gruusia mitte. Gruusia lasi end sõtta tõmmata äärmiselt ebasoodsal ajal. Parim brigaad teenis Iraagis ning teine brigaad oli just minemas seda välja vahetama. Osa armeest oli ümberrelvastamisel ja tehnika hooldamisel, paljud ohvitserid olid puhkusele lastud. Kaitseminister oli Itaalias puhkusel.

Märksõnad
Tagasi üles