N, 8.12.2022

Jaak Madison ⟩ Loodetavasti jõuab ka peaministriparteile kohale, et rohepööre on läbi kukkunud

Jaak Madison
, Euroopa Parlamendi liige (EKRE)
Loodetavasti jõuab ka peaministriparteile kohale, et rohepööre on läbi kukkunud
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 44
Jaak Madison.
Jaak Madison. Foto: Tairo Lutter
  • Tohutud rahalaevad liiguvad roheenergiasse, aga piisavalt energiat vastu ei saa
  • Kui sakslaste endi kateldes hõõgub kivisüsi, siis meil on täielik õigus kasutada enda põlevkivi
  • Põlevkivi laialdane kasutuselevõtt ei pea tähendama taastuvenergeetika lõppu

​Rohepööre on läbi kukkunud ja isegi selle kõige suuremad propageerijad taganevad sätestatud eesmärkidest, mitte küll veel avalikult, aga tegudega, kirjutab europarlamendi liige ja EKRE aseesimees Jaak Madison.

Saksamaa roheliste leerist majandusminister Robert Habeck teatas, et söeelektrijaamad käivitatakse uuesti, kuigi eesmärk on aastaks 2030 kivisöest täielikult loobuda.

Põhjenduseks tuuakse Venemaa gaasitarnete vähenemine, kuid rohepööre tegi sakslased Putini veregaasist sõltuvaks ja tuumaelektrijaamade sulgemine roheliste kisa peale ei aidanud kaasa.

Juurpõhjus peitub selles, et nii-öelda roheenergia ei suuda tagada energiakindlust. Ja seda riigis, mis investeerib igal aastal kümneid miljardeid maksumaksja raha roheenergiasse. Näiteks aastal 2020 maksis Saksamaa rohelise energia kasvu eest rekordilised 31 miljardit eurot.

Tohutud rahalaevad liiguvad roheenergiasse, aga piisavalt energiat vastu ei saa. Kui algselt sai hoiatatud, et tuulest ja päikesest lihtsalt ei piisa, et tagada järjekindel ja taskukohane energia, siis seda ei võetud kuulda. Euroopa Liit on siiani Fit for 55 kursil, mida viiakse täide Nõukogude Liidule kohase plaanimajandusega.

Kui isegi Euroopa suurima majandusega riik ei suuda täita ulmelisi rohe-eesmärke, siis mis lootust on meil siin Eestis. Kas eesmärk on meie inimesed energiavaesusesse jätta, et siis Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen kiidaks Brüsselis peaminister Kaja Kallast, nagu 30. mail, kui meie peaministriproua käis vandetõotust roheleppele andmas?

Siin sarnaneb olukord teise maailmasõjaga, kus mitmed rahvused proovisid olla «paremad sakslased» kui sakslased ise, tehes julmusi, mida neilt ei nõutud. Kas meie proovime sakslaste rohelaeva ise edasi tüürida, samas kui nemad sellelt pagevad?

Kui sakslaste endi kateldes hõõgub kivisüsi, siis meil on täielik õigus kasutada enda põlevkivi. Pea saja-aastase põlevkivi töötlemise ajaloo jooksul on umbes 5,5 miljardist tonnist kaevandatud kõigest umbes 1,2 miljardit tonni põlevkivi ja siin on tegemist tagasihoidlikute hinnangutega põlevkivivarust. Kasutades enda rahvusliku rikkust, saaksime tagada taskukohased energiahinnad ja energiajulgeoleku vähemalt sajaks aastaks. Käitudes heaperemehelikult, võttes kasutusele uusi praktikaid ja tehnoloogiaid, saaksime pikendada meie ressurssi märkimisväärselt.

Põlevkivi laialdane kasutuselevõtt ei pea tähendama taastuvenergeetika lõppu. Seda saame rahumeeli edasi arendada, kuid käesoleva tehnoloogiaga ei saa me riigina pimesi lootma jääda juhtimatutele energiaallikatele, sest see valem lihtsalt ei klapi.

Teaduste Akadeemia korraldatud konverentsil tõi Soome geoloogia uurimiskeskuse kaasprofessor Simon P. Michaux välja, et kogu planeedil leidub roheelektri taristuks vajalikke metalle kümneid kordi vähem kui vaja. Kuulame siis palun eksperte ja mitte ideoloogilisi rohefanaatikuid, kes tahavad otsuseid teha lähtudes tunnetest, mitte mõistusest.

Praegu viib EL rohepööret omamoodi läbi, selle asemel, et lasta Smithi nähtamatul käel vabaturul ise toimetada. Kui rohepööre toob suure rikkuse ja õnne õuele, siis iga eraettevõte teeks seda meelsasti ise, ilma et riik käsiks või subsideerimisega poputaks. Vaadates hetkel pensionifondide langusi, siis just need rohe-jätkusuutlikud fondid on kukkunud kõige valusamalt. Tundub, et hakkab kohale jõudma, et rohepööre praegusel kujul on hullumeelsus.

Loodan, et ka meie peaministriparteile ja rohelistele jõuab kohale, et rohepööre on läbi kukkunud ning parim mida hetkel teha saame, on keskenduda enda pruunile kullale ja investeerida tuumaelektrijaama!

Märksõnad
Tagasi üles