Eesti maasikates sisalduv väiksem kogus kunstkeemiat võrreldes paljude imporditud marjadega on üks põhjusi, mis kodumaisele maasikale väärtust ja hinda lisab. Turuhinda silmas pidades ei tohi unustada ka tõsiasja, et ühe hektari suuruse maasikapõllu rajamine maksab kuni 15 000 eurot. Sinna mahub kuni 30 000 taime. Hea põld annab hektarilt tagasi umbes viis tonni saaki aastas. Kuid ärge nüüd kasvataja tulu arvutamisega kiirustage! Arvestada tuleb ka kerkinud väetiste, transpordi-, pakendite ja elektrihinnaga. Elekter, kui mõni seda ei taipa, kulub suurte säilitusruumide jahutamiseks.
Ja siis on vaja neid, kes maasikad põllult ära korjaks. Lillemetsa vanemad on kolmele maasikahektarile palganud kuus Kastre valla inimest ja viis ukrainlast. Nad tahaks võtta veel kuus ukrainlast, aga nondega, kes varemgi abiks käinud, pole õnnestunud ühendust saada; isegi ei tea, kus nad parasjagu viibivad. End eelnevalt tõestanud abiliste asemele on nad leidnud kuus Eestisse saabunud sõjapõgenikku, kõik linnainimesed, kel põllutöö kogemus puudub. «Ei kujuta ette, kuidas nad hakkama saavad,» lausub Lillemets. Ja kui kauaks neist üldse abi on, lisab ta, sest ilmselt esimesel võimalusel pöörduvad nad tagasi kodumaale.
Nebokat vajab oma talu kuuelt hektarilt maasikate korjamiseks 40 kätepaari. Pooled neist on juba kohal, tegutsevad. Ja noist omakorda pooled kuuluvad sõjapõgenikele.
Ega temagi Ukrainast sõja sunnil saabunud tööjõule lõpuni loota julge. Need, kes on pärit maalt, saavad hakkama, ütleb ta, kuid neile, kes tulnud linnast, on põllutöö hirmutav. Näiteks käis Nebokati jutul 29-aastane ukraina mees, ametilt jurist, kes oli põgenenud venelaste okupeeritud alalt. Ta oskas mitut keelt, kinnitas, et suudab peaga teha kõike, ent sai aru ja tunnistas ausalt, et maasikate korjamisega ta toime ei tuleks. Ütles otse, kui oli tööst täpsemalt aimu saanud, et ei jaksaks seda teha.