Leedu ütleb, et pole midagi ühepoolselt teinud, 17. juunist kehtivad Euroopa Liidu sanktsioonid, mis ei luba Moskval neid kaupu läbi liikmesriikide vedada. Kui palju mõeldi sõjasanktsiooni kehtestades sellele, et osa transiidist käib läbi ELi liikmesriigi ühest Venemaa osast teise, pole teada. Küll aga on oluline, et selleks läbiveoriigiks on just Leedu.
Vilnius on oma rolli lääne väärtuste peamise bastionina ikka julgelt vastu võtnud, seal juba kätt väristama või saamata jäänud rublasid taga nutma ei hakata. Viimase paari aasta jooksul on Leedu juhtkond selle selgeks teinud nii Minskile, Moskvale kui ka Pekingile.
Võib sügavalt kahelda, kas iga ELi liikmesriik oleks Leedu olukorras sedavõrd otsustav. Häbiks endale peame tunnistama, et ka meiegi majanduselu pakatab näidetest, kus sanktsioonidest püütakse mööda hiilida või proovitakse enne nende kehtima hakkamist veel viimane koor kaubavahetuselt ära riisuda.
Leedu on väikeriik, mis oskab mõelda suurelt, seda oleme eestlastena korduvalt kogenud. Mis seal salata, mõnikord pani see meid varem muigama. Ega leedukad ometi unustanud pole, et nende piir ei ulatu tänapäeval Musta mereni lõunas ning Moskvani idas?
Alles möödunud suvel said Leedule osaks Hiina kui maailma suuruselt teise majanduse surve ja halvakspanu. Leedu pööras Hiina autokraatiale selja ja otsustas asju ajada demokraatliku Taiwaniga, rõhutades selle sammu väärtuspõhisust. Hiina asus Leedut kaubanduspiirangutega survestama ning Leedu pärast said ebameeldivused osaks ka teistele ELi riikidele. Leedu ei murdunud.