N, 8.12.2022

Rachel Kaare Juudas ⟩ Johnsoni peaministrikarjääri jätk on vastuolus valijate väärtustega

Rachel Kaare Juudas
Johnsoni peaministrikarjääri jätk on vastuolus valijate väärtustega
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 4
Briti peaminister Boris Johnsoni karjääri ilmestavad mitmed skandaalid.
Briti peaminister Boris Johnsoni karjääri ilmestavad mitmed skandaalid. Foto: ANDY RAIN
  • Suurbritannia peaminister rikkus enda loodud reegleid
  • Rahvuslik killustatus kogub järjest rohkem hoogu
  • Brexiti erinevus teoorias ja praktikas on Johnsonile üllatus

Eile lahkus ametist Briti peaministri eetikanõunik Christopher Geidt, kes pidas poliitilise lapsehoidjana vastu 13 kuud. Viimase kolme aasta jooksul edutas Boris Johnson oma tutvusringkonnast mitut konservatiivi ja seejärel lükkas nad oma isiklike apsakate eest meediale haisöödaks. Downing Street 10 ukse taga looklevad järjekorras ustavad toorid, kes viskuvad igale vabanevale ametikohale, aga nende hulk kahvatub valiku ​heat or eat (eesti keeles: kütta või süüa) ees olevate brittide arvuga.

Elanud isiklikult läbi kaks aastat kestnud Boris Johnsoni utoopia-koroonapiirangud, võin mõista, et tegemist oli tervele maailmale keerulise olukorraga ja meetmed olid suuresti katseeksituste vili.

Senini jääb arusaamatuks, miks peab Boris Johnson ennast teistest paremaks ja siis veel hoiab peaministriametist kümne küünega kinni.

Peaministri väljaütlemised ei üllata oma abstraktsuses enam kedagi, näiteks lubadus, et Brexit toob riiklikule tervishoiusüsteemile lisaks puu otsas kasvavad 350 miljonit naela nädalas ja EList lahkumine on ainuke kindel viis 80 miljoni türklase Suurbritanniasse sisenemise peatamiseks. Peaministri vaimusilmas ootasid Türgi elanikud stardijoonel, et lahja Inglise teega kuninganna auks toosti ütlema tulla ja kohalikelt töökohad varastada.

Briti impeeriumi usk oma kõikvõimsusesse vähenes proportsionaalselt vallutatud maade ruutmeetritega ja tänaseks on tolleaegsest ülbusest alles vaid piiriring ümber Boris Johnsoni

Borisi eelnev populaarsus seisnes tema sõbramehelikkuses ja tavakodanikuna poseerimises, kuid tema languses mängib rolli mõistmatus, et lihtsurelikul on lubatud küll vigu teha, aga nende eest tuleb hiljem ka vastutus võtta.

Konservatiivide usaldushääletusest eluga välja tulnud peaminister nägi poliitilist manöövrit kui võimalust seljatada kõik eelmised meedias kajastatud teemad ja alustada uut peatükki oma tähelepanu kõrvalejuhtimise strateegias. Tema isiklikele vajakajäämistele viitava nurina vaigistamiseks brittide seas tulistab Johnson puusalt nii Euroopa Liidu kui ka Iirimaa poole.

Brexiti-järgne Ühendkuningriik on majanduslikult, poliitiliselt ja rahvuslikult killustunud ning Westminsteri elukauged otsused on laastanud riigi, mida ma armastan, ja rikkunud tuleviku inimestel, kes on mulle kallid.

ÜK äärealade poliitiline erinevus Londonis asuvast parlamendist pole midagi harukordset, kuid peaministri süüdimatu reeglite rikkumine viis detsentraliseeritud valitsuse vabariiklikud püüdlused uuele tasandile. Nurka surutuna pole teisi valikuid järel.

Briti impeeriumi usk oma kõikvõimsusesse vähenes proportsionaalselt vallutatud maade ruutmeetritega ja tänaseks on tolleaegsest ülbusest alles vaid piiriring ümber Boris Johnsoni. Isikukultus ei saa päästa poliitikut, kes on oma võlude lummusesse üksi jäänud.

Märksõnad
Tagasi üles