Samuti seab hinna- ja palgaralli senisest veelgi suurema surve alla avaliku sektori töötajad. Haridus, meditsiin, pääste ja politsei on alarahastatud ja kui kiire inflatsiooni tingimustes palgavahe erasektoriga veelgi kasvab, siis muutub personalipõud veelgi tõsisemaks. See on üha teravam probleem.
Hinnatõus mõjutab raskelt ka madalama sissetulekuga leibkondi, kelle sissetulekutest moodustavad elekter, toasoe, transport ja esmatarbekaubad suure osa. Nendele on juba käes reaalsed ja tõsised toimetulekuraskused, mida ei saa ignoreerida.
Hetkel on oluline, et Eestil oleks toimiv valitsus, mis saaks nende probleemidega tegeleda. Kas püüda hinnatõusu leevendada aktsiiside langetamisega, nagu on teinud mõnedki teised riigid, või otsida abi täpselt sihitud toetustest vaesematele, nagu soovitab Eesti Pank, on poliitilise otsustamise küsimus. Paraku oleme aga olukorras, kus toimivat valitsust enam pole ja riigikogu töö seisab Reformierakonna põikpäisuse taga.
Käes on hetk, kus on vaja jätta kildkondlikud või erahuvid ja näidata üles sotsiaalset vastutustunnet olukorra kontrolli alla saamiseks. Ettevõtjad peavad olema valmis tõstma ka palkasid, mitte üksnes hindu. Valitsuse ülesanne on leida lahendus avaliku sektori töötajate palkade konkurentsivõimele, samuti madala sissetulekuga leibkondade toimetuleku tagamiseks. Samas tuleb vältida majanduse ülekuumenemist.
Oleme seega ühiskonnana praegu nagu paadis kiires kärestikus kahe kaljuseina vahel, kus tuleb vältida kokkupõrget mõlema kaldaga.