14. juunil 1941 viis Nõukogude võim Siberisse umbes 10 000 eestlast. Küüditamine tuli siinsetele inimestele šokina, sest keegi iseseisvusega harjunuist ei osanud ette kujutada säärast brutaalsust.
Venemaa alustatud täiemahuline sõda Ukrainas 24. veebruaril ja seal sooritatud kuriteod teevad kurvalt selgeks, et küüditamine pole vajunud vaid ajalukku. Vaadates seda, kuidas Vene võimud küüditavad Venemaale Ukraina tsiviilelanikke, on selge, et Venemaa kasutab küüditamist relvana Ukraina rahva vastu.
1941. aasta küüditamine jõudis eestlastesse hirmu külvata vähe aega, sest peale tuli Saksa okupatsioon. Pealegi näitas 1941. aastal peetud suvesõda, et eestlased said aru, et küüditamine ei tohi kunagi korduda, ja haarasid soodsa hetke saabudes relvad. Paraku kordus küüditamine 1949. aastal.
Venemaa riigipea Vladimir Putin viitas eelmisel nädalal peetud kõnes Peeter I vallutustele, rääkides alade tagasivõtmisest Rootsilt. Ajalugu on olnud üks Putini lemmikteemasid kogu tema valitsemisaja jooksul. Sestap tasub ka meenutada, et küüditamine on olnud Venemaa arsenalis juba ammu. Venelased küüditasid inimesi nii Liivi kui ka Põhjasõjas. 20. sajandi küüditamised Nõukogude võimu poolt ning praegu Ukrainas toimuv on vaid loogiline jätk sellele, kuidas Venemaa kohtleb vallutatud rahvaid.
Ida-Euroopa riike on süüdistatud ajaloolises paranoias ja russofoobias ning tehtud neile etteheiteid oma ajalootraumade meenutamise eest. Kuid nagu Ukraina sõda eredalt näitab, pole tegemist ainult ajalooga. Küüditamine on igapäevareaalsus.
Mis tahes riigi välis- ja julgeolekupoliitika kujundamisel loeb ajalooline kogemus. Ida-Euroopa riike on süüdistatud ajaloolises paranoias ja tehtud neile etteheiteid oma ajalootraumade meenutamise eest. Tihti kõlavad süüdistused ka russofoobias. Kuid nagu Ukraina sõda eredalt näitab, pole tegemist ainult ajalooga. Küüditamine on igapäevareaalsus.