R, 9.12.2022

Margus Parts ⟩ Tõde ja õig(l)us USA kaabeltelevisioonis

Margus Parts
, toimetaja
Tõde ja õig(l)us USA kaabeltelevisioonis
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
QAnon rahutused USA Kapitooliumis on tõendanud, et kaheldava väärtusega sisu levib üha jõudsamalt ning mõjutab reaalseid käitumisviise.
QAnon rahutused USA Kapitooliumis on tõendanud, et kaheldava väärtusega sisu levib üha jõudsamalt ning mõjutab reaalseid käitumisviise. Foto: Dario Lopez-Mills/AP
  • Trumpi presidendiaega on ameeriklastel senini raske hinnata
  • Paari aasta pärast võime näha Trumpi uuesti kandideerimas
  • Kapitooliumi ründamise tulemusest võib saada süsteemne probleem

Ameerika Ühendriikide esindajatekojas toimuv protsess eelmise aasta 6. jaanuari veriste sündmuste asjus ei ütle otseselt midagi uut. Donald Trumpi katsed presidendivalimiste tulemuste kinnitamist takistada olid juba varem selged. Samuti on ilmne, et mitu tuhat Kapitooliumile kogunenud hästivarustatud-relvastatud inimest ei olnud juhuslikud möödakäijad.

Kuigi esindajatekoja komisjoni juurdluse vorm meenutab kohtuistungit oma tunnistajate ja süüdistajatega, ei ole praegusel juurdlusel tegelikult voli Trumpi süüdi mõista. See võimalus oli möödunud aasta alguses, mil esindajatekoda Trumpi tagandamist toetas, kuid senat ta õigeks mõistis. Millest siis kogu see kära?

Esiteks tuleb öelda, et esindajatekoja komisjon paistab tegevat head tööd toonaste sündmuste pulkadeks lahti võtmisel ja kuhjab asitõendeid, mis avavad niidistikku juba tuttavate sündmuste taga.

Milline oli Trumpi side äärmuslastega? Kuidas nägid Trumpi administratsiooni liikmed Kapitooliumi mässuni viinud sündmusi? Need ja paljud teised küsimused on oodanud vastuseid ning kui hinnata esimese avaliku istungi põhjal, siis täidab juurdlus nii mõnegi lünga.

Teiseks on Ameerika avalikkusel endiselt suures osas pooleteise aasta tagused sündmused läbi seedimata. Meil on võib-olla keeruline hinnata seda turbulentsi, mida kujutas paljude ameeriklaste jaoks Trumpi presidendiaeg, mis päädis mitme inimese surmaga lõppenud rünnakuga demokraatia kantsile.

6. jaanuar võib kujuneda süsteemseks probleemiks, mis tekitab tõsiseid küsimusi Ühendriikide demokraatliku protsessi tervise kohta.

Prime-time otse-eetris lahtirulluv protsess annab miljonitele võimaluse neid sündmusi uuesti läbi elada ja enda jaoks lahti mõtestada. Võimalik, et see tõstatab Ameerika ühiskonna tervise kohta rohkem küsimusi, kui pakub vastuseid, ometi on see vajalik edasiliikumiseks.

Tegu ei ole ainult küsimusega, kas Trump oli süüdi või mitte. Tegemist on keeruka probleemide puntraga, kuhu mahub nii küsimus sotsiaalmeedia vastutusest, Ameerika relvaõigustest, vandenõuteooriate ja äärmusliikumiste leviku põhjustest ja nende piiramisest kui lõppude lõpuks ka poliitilisest kultuurist.

Mis toob meid viimase punkti juurde. Sel sügisel on tulemas Kongressi vahevalimised, kahe aasta pärast võime ehk näha kampaaniaplakateid «Trump 2024».

Trumpi tegevus lojalistide paigutamisel osariikide valimiskomisjonidesse ei sisenda kindlustunnet, et Vabariikliku Partei trumpistide tiib ei ürita uuesti valimissüsteemiga manipuleerida, kandideerigu siis Trump ise või mitte.

Praegu on viimane aeg nendele probleemidele tähelepanu juhtida ja neid avalikkuse informeerimisega ennetada. Kui seda ei tehta, võib 6. jaanuar kujuneda süsteemseks probleemiks, mis tekitab tõsiseid küsimusi Ühendriikide demokraatliku protsessi tervise kohta.

Märksõnad
Tagasi üles