Skip to footer
Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

Oliver Lomp Olge ka naljadega ettevaatlikud (1)

Oliver Lomp
  • Teinekord ei pea isegi tahtlikku valeuudist tootma.
  • Piisab pealtnäha süütust naljast ja ikka leidub kergeusklikke, kes seda tõena võtavad
  • Oskuslikult tehtud nali võib olla omaette strateegia inimeste polariseerimiseks

Valeuudistest pungil maailmas võib ka süütu nali paista teatud kontingendile absoluutse tõena ning halvemal juhul tekitada tõsise liikumise. Elon Musk ütles viis aastat tagasi Vox Media Code Conference’il, et täna on tavalisel inimesel rohkem jõudu kui Ameerika Ühendriikide presidendil 20 aastat tagasi, ja tõi ühe põhjendusena välja, et meie oskuslikult tehtud postitus sotsiaalmeedias võib hetkega jõuda miljonite inimesteni, kirjutab kolumnist Oliver Lomp.

Muskiga peab nõustuma, ent mündi negatiivne pool on see, et sama suur mõju on tahtlikel valeuudiste levitajatel ja kümnetel miljonitel sotsiaalmeediaullikestel, kes neid hea meelega tõe pähe võtavad. Mäletame ju hästi koroonapandeemia algust, kus suuremad vandenõuteoreetikud rääkisid näiteks Paldiskisse rajatavatest koonduslaagritest või kasvõi sellest, et pandeemia levikuga seoses keelatakse Eestis alkoholimüük, sest politsei ressursid ei jõua tegeleda joobes juhtidega. Järgnes see, et suuremad joodikud tormasid poodi, ostsid massiliselt pudeleid ning need hävitati lihtsalt kiiremini ära, sest ühtegi alkoholikeeldu tegelikult ei järgnenud.

Ent teinekord ei pea isegi tahtlikku valeuudist tootma. Piisab pealtnäha süütust naljast ja ikka leidub kergeusklikke, kes seda tõena võtavad.

Hea näite on Peter McIndoe nimeline noormees, kes mõtles 2017. aastal välja vandenõuteooria, mille järgi linde ei eksisteeri. Nimelt hävitanud USA valitsus aastatel 1959–1971 kõik lendavad sulelised ja asendanud need droonidega, kes laevad end elektriliinidel ja kelle väljaheited on tegelikult jälitusseadmed. Satiiriline liikumine osutus viraalseks ning kuigi suur osa selle järgijaist võttis kogu teemat huumorina, on endiselt neid, kes seda tõe pähe võtavad. Kuigi McIndoe ise on ammu öelnud, et kõik see oli naljana mõeldud, elab liikumine edasi ja sünnitab uusi teooriaid. Näiteks koroonapandeemia ajal levis jutt, et lockdown’e oli vaja selleks, et tänavad inimestest tühjaks saada ja osal akude toel toimetavatel tiivulistel rahus patareisid vahetada. See on üks sadadest näidetest, kuidas kergeusklikud mõnd väljamõeldist tõe pähe võtavad.

Kuna sotsiaalmeedia ullikeste paraad elab juba aastaid pealkirjade ja pealiskaudsuse maailmas, piisab väga vähesest, et inimesed pöördesse ajada.

Kuna sotsiaalmeedia ullikeste paraad elab juba aastaid pealkirjade ja pealiskaudsuse maailmas, piisab väga vähesest, et inimesed pöördesse ajada. Võtame näiteks Varro Vooglaiu märtsis tehtud postituse, milles ta ironiseeris Venemaa agressiooni märgiks oleva Z-tähe taunimise üle ning viskas üles fototöödeldud pildi, kus Tallinna loomaaia legendaarsest pronksist ZOO-märgist on eemaldatud esimene täht, sest see viitavat sõja pooldamisele.

Mina Varro motiive ei tea, ent kahju suutis ta selle koomuskiga siiski teha. Paljud kommenteerijad võtsid «nalja» tõe pähe, sattusid postitusest pöördesse ja ilmselt kandsid seda viha edasi ka oma lihtsameelsetele tuttavatele.

Oskuslikult tehtud nali võib olla omaette strateegia inimeste polariseerimiseks, sest alati võib postitaja peituda vabanduse taha «ma tegin ju nalja», ent heausklikud inimesed peaksid pigem olema isegi naljadega ettevaatlikud. Sellisesse maailma oleme jõudnud.

Kommentaarid (1)
Tagasi üles