Tuleb meenutada, et Eesti valitsus pidi peaaegu laiali minema, kui Keskerakond oli esitanud lastetoetuste eelnõu riigikogule koos opositsioonierakondadega. Vähem räägiti eelnõu sisust, küll aga rohkem sellest, kas Ukraina sõja ajal tasub koalitsiooni meelega lõhki ajada.
Teisalt on selge, et Eesti rahvastiku vähene juurdekasv on midagi, mis on pidevalt aktuaalne teema, olgu sõda või mitte. Kui pole Eesti sees inimesi, siis pole midagi, mille eest võidelda.
Nüüdne lastetoetuste eelnõu näeb ette, et esimese ja teise lapse toetus kasvab 100 euroni varasema 60 euro asemel. Tulevikus saavad pered iga lapse eest võrdselt 100 eurot kuus. Lasterikkad pered saavad toetust kuni 700 eurot kuus senise 300 euro asemel ning seitsme ja enama lapsega pered toetust 900 eurot varasema 400 euro asemel.
Tänase Postimehe suures loos vaetakse lastetoetuste mõju rahvastikule. Tuleb vältida olukorda, kus noortele peredele paistab, nagu ostaksid poliitikud neilt laste sünnitamist või tegeleks riik mingisuguse laste soetamise generaalplaani teostamisega. Lastetoetused ei tohi paista kaubandusliku tehinguna ega tekitada juurde stereotüüpe vaesematest inimestest, kes tormaksid lapsi tegema raha nimel.
Eesti rahvastiku vähene juurdekasv on midagi, mis on pidevalt aktuaalne teema, olgu sõda või mitte. Ses plaanis on lastetoetuste suurendamine õigel kohal.
Teisalt tuleb kindlasti tunnustada raha juurdevoolu, sest laste kasvatamine pole lihtne ja eriti hinnatõusu tingimustes on lisaraha paljudele teretulnud lahendus. Vaja olekski just tõsta esimese ja teise lapse toetust, missugune asjaolu võikski motiveerida inimesi lapsi saama.