Arvi Freiberg ⟩ Tehisintellekt on varsti ületamas inimmõistust (5)

Arvi Freiberg
, akadeemik ja Tartu Ülikooli emeriitprofessor
Copy
Akadeemik ja Tartu Ülikooli emeriitprofessor Arvi Freiberg
Akadeemik ja Tartu Ülikooli emeriitprofessor Arvi Freiberg Foto: Tartu Ülikool/university Of Tartu

Äsja tähistati 220 aasta möödumist loodusteaduste õpetamise algusest Tartu Ülikoolis. Meie kultuuriruumis on sellised sajandeid läbivad tähtpäevad üsna haruldased. Sündmus ergutas mõtlema loodusteaduste rolli üle kaasaegse ühiskonna kujunemisel ja võimalikest tulevikusuundumustest, kirjutab akadeemik ja Tartu Ülikooli emeriitprofessor Arvi Freiberg.

1802. aastal avatud Tartu Ülikoolist pidi Saksamaa eeskujul saama uut tüüpi ülikool, kus õpetamine toimub käsikäes uue teadmise hankimisega. Selline sümbioos oli aja nõue, sest Lääne-Euroopas alanud tööstusrevolutsioon oli tasapisi jõudmas põhiliselt agraarsele vanale Liivimaale. See omakorda nõudis sobivalt haritud inimesi.

Aga selles, et kõik soovitult välja tuli, oli suur osa juhusel nimega Georg Friedrich Parrot – väljapaistva organiseerimisvõimega andekal loodusteadlasel, kes sattus esimese rektorina ülikooli juhtima. Karismaatilise isiksusena oskas Parrot sõbruneda isegi keiser Aleksander I-ga, andes nii ajastu vaimu kohaselt ülikooli arengule tuntavalt hoogu juurde.

Kommentaarid (5)
Copy
Tagasi üles