Tänane Postimees kirjutab Euroopa Komisjoni kavast muutuda täiesti sõltumatuks Venemaa fossiilkütustest aastaks 2030. On selge, et selle aastanumbriga on hilja peale jäädud, sest suure tõenäosusega on sõda Ukrainas selleks ajaks lõppenud ja kindlasti soovib nii mõnigi riik Venemaalt taas odavat energiat osta. Säärasele mõttelaadile peab otsustavalt vastu seisma.
Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson kirjeldab Postimehele Vene-vastaste sanktsioonide arengut. «Esimeses sanktsioonide paketis vähendasime energeetika tehnoloogiatarneid, viiendas otsustasime loobuda kivisöe impordist ja kui kuues vastu võetakse, saab löögi Vene naftaeksport nii toornafta kui rafineeritud toodete osas,» ütleb ta.
Ent oleme näinud, et kuuenda sanktsioonide paketi vastuvõtmine venib, sest Ungari pole nõus loobuma Vene naftast. Samuti loobub Euroopa Liit maagaasist alles 2027. aastal, mis tähendab, et maksed nii nafta kui ka gaasi eest toidavad jätkuvalt Vene sõjamasinat. See aga pole eetiliselt vastuvõetav ühendusele, mis on end positsioneerinud euroopalike väärtuste kandjana.
Praktilise poole pealt tähendab aga Vene energiast sõltumine seda, et Moskva võib mis tahes hetkel lõpetada energiatarned mingisse riiki ja hoida teda niiviisi oma lõa otsas. See pole sugugi teoreetiline võimalus, sest Moskva on korduvalt energiarelva kasutanud. Nii näiteks juhtus hiljuti Soomega, kuhu Venemaa ei tarninud enam elektrit. Või Poola ja Bulgaariaga, kuhu ei jõudnud Vene gaas.
Praktilise poole pealt tähendab aga Vene energiast sõltumine seda, et Moskva võib mis tahes hetkel lõpetada energiatarned mingisse riiki ja hoida teda niiviisi oma lõa otsas.