N, 2.02.2023

Rainer Kattel ⟩ Kuidas ohjeldada inflatsiooni?

Rainer Kattel
, Londoni Ülikooli Kolledži ja TTÜ professor
Kuidas ohjeldada inflatsiooni?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 13
Londoni Ülikooli Kolledži ja TTÜ professor Rainer Kattel.
Londoni Ülikooli Kolledži ja TTÜ professor Rainer Kattel. Foto: Elaine Perks
  • Koroonapandeemia järelmõjud annavad maailma majanduses tunda
  • Ka Ukraina sõda on olulisel määral tõstnud nafta- ja gaasihindu
  • Eesti peab olema valmis murdma seniseid majanduspoliitilisi dogmasid

Valitsustel on laias laastus kolm vahendit, kuidas inflatsiooni ohjeldada, kirjutab kolumnist Rainer Kattel. 

Ligi 19-protsendine hindade tõus aprillis oli paljudele suur šokk. Palju lohutust ei paku asjaolu, et hindade tase on tõusnud kogu eurotsoonis keskmiselt 7,5 protsenti ja USAs koguni 11 protsenti. Olukorra teeb veelgi keerulisemaks reaalne stagflatsiooni oht: hoolimata suurest hindade kasvust on nii Euroopa Liidus kui ka Suurbritannias majanduskasv olnud selle aasta esimeses kvartalis alla ühe protsendi ning USAs on see samal ajal olnud negatiivne.

Mida saaks valitsus teha inflatsiooni ohjeldamisel? Väikse majandusena on Eesti valitsuse võimalused piiratud ning väliste faktorite mõju suur. Ometi on terve hulk muudatusi, mida valitsus saab teha.

Globaalselt on hinnatõusul kolm peamist põhjust. Esiteks, kuigi igapäevaelus on vähe märke koroonapandeemiast, on maailma majanduses selle järelmõjud veel tugevad. Eriti Hiina hoiab jätkuvalt kinni nn null-koroona-strateegiast, mis tähendab, et olulised majanduskeskused, nagu Shanghai, on juba teist kuud karmis isolatsioonis. See mõjutab aga paljude kaupade tarneaegu, mis omakorda tõstab nende kaupade hindu.

Teiseks, sõda Ukrainas on tugevasti tõstnud nafta- ja gaasihindu ning mõjutab ka oluliste toiduainete hinnataset. Nii näiteks kehtestas India möödunud nädalal suurema näljahäda ärahoidmiseks nisule täieliku ekspordikeelu.

Kolmandaks, valitsused ja keskpangad on viimastel aastatel tugevalt turge toetanud nn rahatrükkimisega, mis tänastes tingimustes võimendab mitmesuguste varadega (kinnisvarast teraviljani) spekuleerida. Uus raha läheb tunduvalt vähemal määral tootmisse, infrastruktuuri arendamisse ja palkade kasvu, kui valitsused loodavad.

Miks peaksid energiatootjad teenima sõja ja pandeemia tõttu suuremat kasumit? Sellel ei ole mingit turumajanduslikku õigustust.

Valitsustel on laias laastus kolm vahendit, kuidas inflatsiooni ohjeldada. Esiteks, valitsused saavad kehtestada hinnakontrollid olulistele kaupadele ja teenustele. Nagu Ameerika majandusteadlane Isabella Weber on näidanud, kasutasid mitmed läänemaailma valitsused edukalt strateegilisi hinnakontrolle nii Teise maailmasõja ajal kui vahetult peale selle lõppu majanduste stabiliseerimisel. Näiteks oleks see täna Eestis õigustatud energiahindade puhul, paljudes vaesemates riikides aga ka toiduainete puhul.

Teiseks, valitsused saavad maksustada energiaettevõtete erakorralisi kasumeid, mis on tingitud erakorralistest asjaoludest. Miks peaksid energiatootjad teenima sõja ja pandeemia tõttu suuremat kasumit? Sellel ei ole mingit turumajanduslikku õigustust. Näiteks Saudi Araabia naftaettevõte Aramco, mis hiljuti tõusis maailma suurima turuväärtusega ettevõtteks, kasvatas selle aasta esimeses kvartalis kasumit rohkem kui 80 protsenti võrreldes möödunud aasta sama ajaga. Samasuguseid rekordilisi energiaettevõtete kasumeid näeme riigist riiki. Valitsused peaksid selliseid kasumeid erakorraliselt maksustama, mis annaks valitsustele lisavahendeid vaesemate perede abistamisel.

Kolmandaks, valitsused saavad muuta makse nii, et jõukamate inimeste maksud tõuseks, samas kui vähem teenivate omad langeks. Nii väheneb viimastele inflatsiooni mõju. Samuti on võimalik varamaksudega spekulatiivset käitumist piirata ning riigitulusid suurendada.

Kõik kolm võimalust on palju tõhusamad vahendid kui täna Eestis käsitletav lastetoetuste eelnõu. Samas nõuavad need aga olemasolevate majanduspoliitiliste dogmade murdmist. Me elame erakorralisel ajal, paljude inimeste elatustaseme järsu languse ärahoidmiseks on valitsusel vaja näidata erakorralist julgust.

Märksõnad
Tagasi üles