Valitsuskriisi varjatud ajendiks tundub olevat puhas kadedus Kaja Kallase ja Reformierakonna suurepärase töö vastu rahvusvahelisel areenil Ukrainale toetuse mobiliseerimisel. Head tööd kinnitab ka erakonna suur toetus rahva hulgas.
Kuid vaevalt et Eestil oleks valitsuse vahetumise järel võimalik säilitada välis- ja julgeolekupoliitilisel areenil senist mõjukust. Seetõttu oleks valitsuse lagunemine praegu, mil Ukraina vajab lõpliku võidu saavutamiseks tugevat rahvusvahelist toetust, kahjulik niihästi Ukrainale, Eestile kui ka rahvusvahelisele koalitsioonile.
Samas on hästi teada ka, miks langes Reformierakonna toetus enne praegust julgeolekukriisi nii madalale: põhjuseks üleolev kasinuspoliitika, mis on neid iseloomustanud läbi aastakümnete. Uue Eesti aristokraatidena pole nad kunagi hiilanud empaatiaga lihtsama rahva suhtes.
On ilmne, et kiirenev hinnatõus hakkab üha enam mõjutama väiksema sissetulekuga inimeste toimetulekut. Eriti satuvad löögi alla lastega pered, üksikud pensionärid ja ääremaade elanikud. Arvestades Ida-Virumaa sotsiaal-majanduslikku nõrkust, võib see tekitada ka etnilisi pingeid, mis on praeguses kontekstis selge julgeolekuoht.
Lastetoetustele katte leidmine pole kerge, kuid riigikogu konsensus tähendaks, et keegi ei saaks otsust hiljem kritiseerida ja valimisvõitluses ette hakata heitma.
Seetõttu pole imestada, et riigikogus on värskele peretoetuse suurendamise eelnõule väga laiapõhjaline toetus – kõik erakonnad peale Reformierakonna on selle poolt. Ja ka Reformierakond möönab, et inimeste toimetulek on halvenenud ja tuleks lahendusi otsida. Kuid nad on õigusega solvunud, et Keskerakond esitas eelnõu nendega läbi rääkimata.