Tänases Postimehes on pühendatud Saksamaale mitu lugu. Ajakirjanik Mikk Salu analüüsib Saksamaa käitumist Ukraina sõjas ning vabakutseline ajakirjanik Heilika Leinus kirjutab siinsamas arvamusküljel Ukraina Saksa-suursaadiku Andri Melnõki ebadiplomaatilisest käitumisest.
Ukraina sõda on näidanud, et Saksamaa peab taas oma mineviku ümber hindama. Pärast Teist maailmasõda tegi Lääne-Saksamaa läbi denatsifitseerimise (tegeliku, mitte selle, millest räägib praegu Vladimir Putin) ja hindas oma mineviku ümber. Ajalooteadlikkus, Geschichtsbewusstsein, on olnud Saksamaal erilise tähendusega.
Nüüd aga on mitmed Saksa poliitikud tunnistanud oma vigu suhtumises Venemaasse. Saksamaa suhtumist Venemaasse kujundas sõjasüü ja Euroopa integratsiooni mudel, mille järgi välditakse vastastikuse majandusliku sõltuvusega sõda. Seega ei pidavat Venemaa ka kedagi ründama ja murelikke Ida-Euroopa poliitikuid süüdistati russofoobias. Muidugi mängisid rolli ka Saksa majandushuvid.
Nii Eesti kui ka ülejäänud Ida-Euroopa huvides on mitte tekitada läänes Saksamaast omalaadset paariariiki, keda igal võimalusel nahutada.
Vea tunnistamine ja sellest johtuvalt poliitika muutumine ei pruugi toimuda üleöö. Me oleme näinud Saksamaa muutumist ja abi andmist Ukrainale. Ent praegu on Ukraina sõda jõudnud faasi, kus otsustavaks osutuvad relvad, eriti ründerelvad. Seega vajab Ukraina just relvi ja Saksamaa majandusliku võimsuse juures oleks tervitatav Berliini otsus anda Ukrainale ka ründerelvi. Saksamaa küll teatas mõnekümne õhutõrjetanki Gepard saatmisest, kuid nende kasutamise väljaõpe võib võtta aega kuni viis kuud ja Ukrainal sellist aega ei ole. Vaja on enamat.