Prügimajanduse tooraine tuleb meilt kõigilt. Nii nagu inimesed on erinevad, on ka nende prügikäitumine erinev. Osa kogub jäätmed korralikult eraldi, osa võibolla sooviks ka, kuid neil ei ole selleks võimalust või töötavad tingimused vastu. Väga paljudes omavalitsustes pole lihtsalt suudetud korraldada prügi kogumist liikide kaupa.
Kuigi Eestil on olemas ilus jäätmekava, mis näeb ette õilsa eesmärgi jõuda jäätmete taaskasutuseni, ei ole toimiva prügisorteerimiseni rohkem kui aastakümne jooksul jõutud. Tänases lehes on ülevaade, kuidas asjaomased pole suutnud õpetada inimesi liigiti jäätmeid koguma, motiveerida kohalikke omavalitsusi prügi liigiti koguma ning panna tööle sorteerimisjaamu. Nüüd on keskkonnaamet lõpuks jõudnud jäätmeahela viimase lülini ja teinud sorteerimise kohustuseks prügilatele.
Aga kui segaolmejäätmed jõuavad lõpuks prügilasse, on prügi juba nii põhjalikult segamini, et mõistlikul viisil ei ole seda võimalik enam taaskasutuse eesmärkidel sorteerida. Ja prügilad ei teegi seda, vaid saadavad jäätmed, mida seadus ei luba neil ladustada, lihtsalt edasi põletamisele.
Kui riik suudaks omalt poolt tagada, et liigiti kogutud jäätmed leiaksid tõesti maksimaalsel määral asjakohast taaskasutust, siis ehk tekiks sorteerimiseks ka motivatsioon.
Kõik see on parasjagu absurdne ja risti meie oma jäätmekavas seatud eesmärkide vastu. Peaeesmärk on suunata nii palju jäätmetest taaskasutusse kui võimalik. Keskkonnahoiu seisukohalt on kõige kahjulikum ladustamine, põletamine on sellest kübeke parem, kuid mitte see, mille poole püüelda. Et aga süsteem ei toimi, saadakse jäätmetest lõpuks lahti nii, nagu on alati saadud.