Üks vana mõistulugu räägib ebaõiglaselt vangikongi sattunud leiutajast, kes esimese meelemasenduse möödudes tegi seal oma elu suurimad avastused. Ühtäkki avanes selleks võimalus. Praeguse piinarikka, räpase ja sigadusliku sõja puhul tuleb samuti näha uusi ootamatult avanenud võimalusi.
Eesti keel ei saa ilmselt kunagi kõnelejate arvult nii suureks, kui on kasvav ukraina keel või kahanev vene keel. Seda enam on meie ülim kohus hoida keeleuniversumit, milles on tekkinud ja arenenud eesti kultuur. Milles sõna on vaba, aga samal ajal hästi hoitud, maailmakultuuri tõlgete ja emakeelse poeesiaga väärindatud.
Selleks peab eesti keele positsioon riigikeelena olema kaitstud ning meie kool olgu eestikeelne. See omakorda on võimalik siis, kui keele prestiiž on kõrge nii eestlaste kui ka siin elavate mitte-eestlaste silmis. Mõni poliitik, nagu Mihhail Stalnuhhin või Yana Toom, on püüdnud aastaid eesti keelt vene emakeelega inimeste seas maha kiskuda.
Ka praeguse pagulaskriisi puhul on tahetud näidata Eestit paigana, kus ukrainlased saavad hõlpsalt vene keeles hakkama. Juhtkirja kõrval kirjutab keeleameti peadirektor Ilmar Tomusk, miks keelenõuete lahjendamine sõjapõgenikele pisutki pikema aja vältel ei ole hea mõte.
Keeleseadust ei pea me kindlasti muutma, vaid kasvanud huvi eesti keele õppimise vastu tuleb ära kasutada. Ja me ei tohi mööda lasta võimalust lõpetada vindumine, mis on takistanud meie koolisüsteemi täielikku üleminekut eesti õppekeelele.