Varem oleme üsna teoreetiliselt arutanud, kas 1939.–1940. aastal oleks tulnud vastu hakata või mitte. Ja keegi ei saa praegu tagantjärele hinnata, milline oleks olnud alternatiivne ajalugu. Kuid see, mida me näeme praegu Ukrainas, näitab, et tegemist ei ole sugugi mitte teoreetilise ajaloolise küsimusega.
Venemaa on oma agressiivse vallutusplaani selgelt välja öelnud ja seda teostama hakanud. Praegune areng näitab, et isegi kui Ukrainas edu saavutada ei suudeta, on Vene imperiaalne vaimulaad sedavõrd sügavale juurdunud, et küsimus ei ole selles, kas vallutusplaani proovitakse uuesti ellu viia, vaid millal seda teha üritatakse.
Postimehe homsele nädalalõpulisale AK antud intervjuus ütleb professor Marju Lauristin, et vaadates suurt ja üksmeelset toetust, millega eestlased on vastu võtnud Ukraina põgenikke, usub ta, et «me tunneme ennast kõik tegelikult Ukraina sõja tagalana». See hinnang määratleb meie staatuse praegu väga täpselt: me oleme juba sõjas, kuigi mitte eesliinil nagu Ukraina. Me oleme veel tagala.
See tähendab, et Eesti-Vene piir ei ole kahe rahumeelse naabri vaheline raja-, vaid potentsiaalne rindejoon, kus vastane praegu lihtsalt pealetungi ei ürita. Niimoodi mõelda võib tunduda ebaloomulik ja veel aasta tagasi isegi eelarvamuslik oma naabri suhtes, kuid Mariupoli, Butša ja teiste rindelinnade õudused ütlevad, et see ongi reaalsus. Tuleb olla valmis võitlema, kui tahame kaitsta oma maad ja rahvast täielikust hävingust.